Gazeteciler hakkında düzenlenen ‘MİT’ iddianamesi kabul edildi

Libya’da yaşamını yitiren MİT çalışanının cenazesiyle ilgili haber yaptığı için tutuklanan gazetecilerin duruşması 24 Haziran’da


Libya’da yaşamını yitiren MİT çalışanının cenaze töreniyle ilgili haberler nedeniyle yedisi gazeteci sekiz kişi hakkında “MİT Kanunu’na muhalefet” ve “Gizli bilgi ve belgeleri açıklama” iddialarıyla hazırlanan iddianame kabul edildi. Davanın duruşma tarihi 24 Haziran olarak belirlendi.

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser’in “MİT Kanunu’na muhalefet”ten ve TCK 329’dan 8 yıldan 18 yıla kadar hapsi isteniyor.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildiği de belirtildi.  Mahkemenin kararında şu ifadeler yer alıyor. “Gazeteciler Aydın Keser, Hülya Kılınç, Mehmet Ferhat Çelik, Murat Ağırel’in üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren Açık Kaynak Araştırma Raporları, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın suç duyurusu yazıları, tanık beyanları ile sanıkların kısmen çelişkili savunmaları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, gizleme  veya değiştirme, tanık üzerinde baskı yapma girişiminde bulunma ihtimali göz önüne alındığında, adli kontrol tedbiri ile yeterli ve etkili hukuksal denetim sağlanamayacak olduğu kanaatine varılarak sanıklar müdafilerinin itiraz dilekçelerinin reddi ile sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir.”