Avrupa Parlamentosu’ndan Erdoğan ve Erbaş’a mektup

AP, Erdoğan ve Erbaş’a yazdıkları mektupta dini değerlerin LGBTİ+ hak ihlallerini meşrulaştıramayacağını belirtti


Avrupa Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yazdıkları mektupta Diyanet’in 24 Nisan günü yapılan hutbesinde LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren sözlerine yönelik endişelerini dile getirdi.

Mektupta, “Üst düzey yetkililer tarafından LGBTİ’lere yönelik yapılan nefret söyleminin sonuçları düşünülmemiştir. Bunun sonucu olarak Lezbiyen Görünürlüğü Günü’nde ve sonrasında LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi artmıştır,” denildi ve bu durumun LGBTİ’lere yönelik daha fazla nefret söylemini ve nefret suçunu tahrik etmesinden endişe duyulduğu vurgulandı.

Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin imzacısı olduğu hatırlatılan mektupta “nefret söylemine yönelik yasalar belli inançları, ideolojileri, dinleri değil, bireyleri ya da toplulukları korumalıdır,” denildi.

“Bu yorumların kamuya açık şekilde geri çekilmesinde ve LGBTİ toplumuna yönelik ayrımcılığa dinin alet edilmemesinde ısrar ediyoruz,” denilen mektupta ayrıca Diyanet’i kınayan açıklamalar yapan barolara yönelik soruşturmaların sonlandırılması çağrısı yapıldı.