RTÜK’ten Halk TV ve Habertürk’e ceza

RTÜK, Canan Kaftancıoğlu’nun konuk olduğu Halk TV canlı yayına ve Fatih Altaylı’nın Meral Akşener’i konuk ettiği Habertürk programına ceza yağdırdı


Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Bir iktidar değişikliğine gidişatı görüyorum, böyle olacağını da düşünüyorum” sözü nedeniyle Halk TV’ye, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yayın konuğu olduğu ‘Teke Tek’ programında Fatih Altaylı’nın sözleri nedeniyle de Habertürk’e ceza verdi. 

RTÜK, Canan Kaftancıoğlu’nun canlı yayındaki sözlerini gerekçe göstererek Halk TV’ye en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verdi. RTÜK Üyesi İlhan Taşçı kararı şöyle duyurdu:

“CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Bir iktidar değişikliğine gidişatı görüyorum, böyle olacağını da düşünüyorum” sözünü RTÜK, “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” sayarak Halk TV’ye yüzde 5 idari para cezası, 5 kez de program durdurma cezası verdi… Canan Kaftancıoğlu kararı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda 3’e karşı 6 üyenin oyuyla, oy çokluğuyla kabul edildi.”

PROGRAM MODERATÖRÜNÜN MÜDAHALE ETMEMESİ DE CEZAYA GEREKÇE

Üst Kurul kararını, raporda yer alan Şirin Payzın’ın sunduğu “Sözüm Var” programına konuk olan Kaftancıoğlu’nun kullandığı şu sözlere dayandırdı: “Şöyle bir gerçeklik var ki…. önümüzdeki seçimde bir erken seçimle veya başka bir şekilde bu ülkenin, gerçekten halkın artık gözü açıldı….. Şöyle söyleyeyim bir iktidar değişikliğine hatta ben size daha ileri bir şey söyleyeyim iktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını da düşünüyorum. İşimiz kolay değil ama ancak böylesi bir yönetim anlayışı, iktidar değişimi ve yeniden bir sistem değişikliği ile bu yaralarımızı, bu hasarlarımızı tedavi edebileceğimizi görüyorum”. Kurul ayrıca program moderatörünün Kaftancıoğlu’na herhangi bir müdahalede bulunmamasını da cezaya gerekçe saydı. 

HALK TV’YE 5 KEZ PROGRAM DURDURMA VE İDARİ PARA CEZASI

Bu gerekçelerle RTÜK, 6112 sayılı Yasanın ihlal edildiğini ileri sürerek kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ifade edilen “Irk dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” hükmünün ihlal edildiğine kanaat getirerek Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezası kararı verdi.

FATİH ALTAYLI’NIN PROGRAMINA DA CEZA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yayın konuğu olduğu “Teke Tek” programında Fatih Altaylı’nın sözleri nedeniyle Habertürk de ceza aldı.

Altaylı Habertürk’teki yayın esnasında, kendisine sosyal medyadan tehditler geldiğini ifade etmişti. Bunun üzerine Akşener, Altaylı’ya kendi evinin basılması sürecini anlattı. Akşener’den hemen sonra söze giren sunucu Fatih Altaylı, “it ürür, kervan yürür” ifadelerini kullandı.

Üst Kurul, söz konusu ifadelerin 6112 sayılı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yayıncı Habertürk’e üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi. (Kaynak: Birgün Gazetesi)