Ekran karartma cezasına mahkemeden durdurma

Ankara 4. İdare Mahkemesi, RTÜK tarafından TELE1 televizyon kanalına verilen 5 günlük ekran karartma cezasına ilişkin açılan davada yürütmeyi durdurdu


Ankara 4. İdare Mahkemesi, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyeleri Okan Konuralp ve İlhan Taşçı’nın TELE1 televizyon kanalına RTÜK tarafından verilen 5 günlük ekran karartma cezasıyla ilgili açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Davacılardan RTÜK üyesi İlhan Taşçı, kararı sosyal medya hesabından şu şekilde duyurdu:

KARAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI

“RTÜK’ün Tele 1’e verdiği 5 günlük ekran karatma cezasına ilişkin açtığımız davada Ankara 4. İdare Mahkemesi, cezanın doğrudan basın özgürlüğü ve yurttaşların haber alma hakkına müdahale niteliğinde olduğuna hükmederek cezanın yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.”

Taşçı tarafından paylaşılan mahkeme kararında, “dava konusu işlemin, yayıncı kuruluşun televizyon yayınının durdurulmasına ilişkin işlem olması ve uygulanması halinde telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması”na dikkat çekildi. 

RTÜK TARİHİNDEKİ EN AĞIR CEZA OLMASIYLA GÜNDEM OLDU

RTÜK tarafından TELE1 ile Halk TV’ye verilen beşer günlük ekran karartma cezası, RTÜK tarihinde verilen en ağır ceza olarak kamuoyunda tartışılmış, TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, kararın uygulanacağı günlerde diğer televizyon kanallarının da ekranlarını birer dakika karartmaları yönünde dayanışma çağrısında bulunmuştu. 

Öte yandan, Halk TV’ye verilen 5 günlük ekran karartma cezasının ise henüz kanala tebliğ edilmediği öğrenildi.