Gazeteci Türfent: Hasta tutuklular ölüme terk ediliyor

Tutuklu gazeteci Nedim Türfent, ailesine gönderdiği mektupla salgın şartlarında cezaevinin durumunu bir haberci bakışıyla gözler önüne serdi. Türfent mektubunda, risk grubunda bulunan hasta tutuklular için hiçbir önlem alınmadığına dikkat çekerken tüm spor, etkinlik, aile-avukat ziyaretlerinin yasaklanmasıyla ağırlaştırılmış bir izolasyon, başlatıldığını da yazdı


Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki gazeteci Nedim Türfent, ailesine bir mektup yazarak içeride yaşanan hak ihlallerini anlattı. Koronavirüs tehdidine rağmen risk grubunda olan hasta tutuklu ve hükümlülere dair herhangi bir önlem alınmadığını belirten Türfent, verilen temizlik malzemelerinin yetersiz olduğunu, maskelerin ise parayla satıldığını aktardı. 

Türfent’in cezaevlerindeki salgın şartlarını bir gazeteci gözüyle de aktardığı mektubu şöyle: 

HASTA TUTUKLULAR ÖLÜME TERK EDİLDİ

“Tüm spor, etkinlik, aile-avukat ziyaretlerinin yasaklanmasıyla, 3 kişilik ve tek kişilik hücrelere ağırlaştırılmış bir izolasyon başladı. Özellikle günde yalnızca bir veya 2 saat avluya çıkmalarına izin verilen ağırlaştırılmış müebbet tutukluların temiz havaya dahi erişimi kısıtlanmış vaziyette. Bu tutuklular, ortak avlusu bulunan koğuşlarda 3 kişi ile beraber kalma yerine, dar ve kör bir hücrede mutlak tecrit altında tutulmaktadır. En azından pandemi sürecinde temiz ve açık havaya ulaşımlarının sağlanması amacıyla, saatlerinin esnetilmesi için kurum ve idaresi ile Adalet Bakanlığı’na başvuru yapsalar da yetkililer resmen kapı duvar.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı risk grubundaki hastalıkları bulunan tutuklu ve hükümlülere ilişkin herhangi özel bir önlem alınmış değil. Üstelik zar zor devam eden hayati tedavileri bile durdurulmuş durumda.

Yargı paketi çıkarıldığı günlerde siyasi tutuklular, mevcut haklarından bile yararlandırılmıyor. Cezası bir yılın altına düşen tutukluların, normalde açık cezaevine çıkma ve denetimli serbestlikten yararlanma hakkı olsa da kurum idaresi bu hakları alenen görmezden geliyor.

Özellikle 68 yaşındaki astım, zehirli guatr, nefes darlığı ve tansiyon hastalığı bulunan Arafat Özek, cezası bir yılın altında (9 ay kaldı) olmasına rağmen tahliye edilmiyor. Cezaları bir yılın altında olup da bu hakları tanınmayan tutukluların kimileri şöyle: Cahit Hezer, Arafat Özek (68), Azim Sökemen, Kemal Kahraman, M. Ali Kürtüm, Mehvan Taş, Hakan Fırat, Kasım Temel, Orhan Ölmez, Suphi Çetinkaya, Tahir Gürdal.

KOLONYA VE ELDİVEN VERİLMİYOR

Defalarca talep edilmesine rağmen kolonya ve eldiven hiçbir şekilde verilmemektedir. Öte yandan, maske satışı yasaklansa da kurum kantininde satışı devam etmektedir. Tutuklulara bedava maske ve dezenfektan verilmemektedir. Ayrıca kurum kantininde kalitesiz malzemeler bulunmasına rağmen, bunlar fahiş fiyatlar üzerinden satılmaktadır.

Özel afla açık cezaevlerinin boşaltılması sonrası burada fırın ve yemekhanede çalışan mahkûmlar da evlerine gitti. Yeni görevlendirilenler ‘işlerinin ehli’ olmadıkları için yemeklerdeki besin değeri, kalite, çeşitlilik düştü. Dahası zaman zaman pişmemiş ekmek (ve şekilsiz) verilmektedir.

YENİYAŞAM VE EVRENSEL’DEN SONRA TELE1 DE YASAKLANDI

AYM’nin emsal kararı bulunmasına rağmen Yeni Yaşam ve Xwebun gazetelerine abonelik işlemleri yapılmıyor. Abonelik ücreti peşinen kesilen Evrensel gazetesi de Nisan ayı boyunca gerekçesiz bir şekilde 10 gün verilmedi.

Kurumda tarafımıza verilen tek muhalif kanal Tele 1, kurum yetkililerinin söylemiyle ‘AKP’ye hakaret ettiği’ için merkezi sistemimizden çıkarıldı.” (Kaynak: Evrensel Gazetesi)