Erdoğan’dan Ragıp Zarakolu hakkında suç duyurusu

Ragıp Zarakolu’nun Evrensel Gazetesi ve Artı Gerçek haber sitesinde yayınlanan “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlıklı köşe yazısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan suç duyurusunda bulundu


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yazar Ragıp Zarakolu hakkında “darbe çığırtkanlığı yaptığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan suç duyurusunda, Ragıp Zarakolu’nun Evrensel Gazetesi ve Artı Gerçek haber sitesinde yayınlanan “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlıklı köşe yazısı gerekçe gösterildi.

Suç duyurusunda Zarakolu’nun yazısında, Erdoğan’ı idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’le karşılaştırdığı belirtildi. Dilekçede, Zarakolu’nun kaleme aldığı “ideolojik içerikli” bu yazıyla “Erdoğan’a karşı açıkça darbe ve idam tehdidinde bulunduğu” iddia edilerek şöyle denildi: “Türkiye’nin yakın tarihine göndermeler yaparak ‘Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil’ şeklindeki ifadeleriyle de açıkça darbe çığırtkanlığı yaptığını ortaya koymuştur. Kamuoyunda büyük tepki yaratan anti demokratik beklentilerle dolu sözde yazıda açıkça ‘darbe özlemi’ vurgulanmış ‘darbe seviciliği’ yapılmıştır.”

Suç duyurusunda, “Erdoğan’ın şahsına yönelik yapılan saldırının önlenmesi için Ragıp Zarakolu, Evrensel Gazetesi Sorumlu Müdürü ve bağlı olduğu yetkili, Artı Gerçek İnternet Gazetesi Sorumlu Müdürü ve bağlı olduğu yetkililer hakkında Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasal düzenine ve Cumhurbaşkanı’na karşı alenen işlemiş oldukları fiiller nedeniyle soruşturma açılarak cezalandırılmaları”‘ talep edildi. 

AYNI YAZIYA FAHRETTİN ALTUN’DAN DA SUÇ DUYURUSU

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un da dün aynı yazı nedeniyle Ragıp Zarakolu ve Artı Media hakkında suç duyurusunda bulunduğu açıklanmıştı. Altun’un suç duyurusu dilekçesinde, bu tür yayın ve tehditlerin halk arasında korku ve tartışma yaratarak kamu barışını bozmayı amaçladığı iddia edilerek, “Bu çabalarında başarılı olamayacak olsalar da sistematik bir şekilde yürütüldüğü anlaşılan bu tehdit ve korkutma içeren yayınları yapan kişi ve yayın kuruluşları hakkında soruşturma yürütülmesi, haklarında kamu davası açılması ve bu suçlardan zarar gören kamu adına ceza verilmesi gerekmektedir” denilmişti.

Altun sosyal medya hesabından yazıyı, “Erdoğan’ın sonuna kadar yanında, sonuna kadar arkasındayız” diyerek paylaşmıştı.

Suçlamaların odağındaki yazar Ragıp Zarakolu’ysa, iddia edilenin aksine yazısının darbe karşıtı bir içeriğe sahip olduğunu ifade etti. Evrensel Gazetesi’nin haberine göre Zarakolu “Yazının bu kadar ters yorumlanması anlaşılır bir şey değil. Cumhurbaşkanlığı sözcülerinin yazıyı yeterince okumadıkları anlaşılıyor” ifadelerini kullandı. “Hayatım darbelere, darbeci eğilimlere karşı mücadele ile geçti” diyen Zarakolu, “İnsan hakları ve adalete bir gün her kes muhtaç olabilir ve olacaktır” dedi.