Haftanın sansür gündemi

Valiliklerden ve kaymakamlıklardan Onur Haftası etkinliklerine yasaklar, YouTuber Porçay’ın cezasına onama ve sanatçı İzinsiz’e ‘Cumhurbaşkanına hakaretten’ ceza, yedi kitaba ‘muzır neşriyat’ kararı ve Kürt şair Cegerxwîn’in büstünün kayyım yönetim tarafından kaldırılması… 15 – 27 Haziran 2022 arası sansür gündemini derledik


Sanatçı İzinsiz’e “Cumhurbaşkanına hakaret”ten ceza: (15 Haziran) Geçim sıkıntısı nedeniyle intihar eden kişileri konu alarak ay-yıldız ile asılmış bir kişiyi gösteren sanat eseriyle ilgili davada mahkeme sanatçı İzinsiz’e, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay 27 gün hapis cezası verdi; “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak” suçundan ise beraat verdi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Doğum mizansenli video çeken kişiye soruşturma: (15 Haziran) TikTok’ta paylaştığı doğum mizansenli videolar nedeniyle Mükremin Gezgin’e, önce gazeteci Ayşe Arman’dan ve oyuncu Bergüzar Korel’den sosyal medyada tepki geldi ve hakkında soruşturma başlatıldı. Ardından videoların çekildiği iddia edilen tıp merkezi mühürlendi.

Düğününde sarı, kırmızı, yeşil şal takan damada ve ailesine tutuklama, müzisyenlere gözaltı: (16 Haziran) İstanbul Esenyurt’taki bir düğünde sarı, kırmızı ve yeşil renkte şal takan damat ile birlikte dokuz kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı, düğünde görev yapan dört müzisyen de gözaltına alındı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı: (20 Haziran) Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladı. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı etkinlik mekanlarına bildirildi.

Parodi video çeken YouTuber Porçay’ın cezası onandı: (21 Haziran) “Porçay” adlı sosyal medya fenomenine ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek’ suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti. İstinaf mahkemesi verilen kararı ‘hukuka uygun’ buldu.

Son yıllarda LGBTİQ+’lara uygulanan yasakları derledik: (21 Haziran) Susma Platformu olarak Onur Ayı’nın bitmesine kısa süre kala; son yıllarda LGBTİQ+’lara ve medyadaki LGBTİQ+ içeriklere yönelik engellenmelere, yasaklamalara ve hedef göstermelere ilişkin bir derleme hazırladık.

Muğla Valiliği, rap sanatçısı Sefo’yu sahneden indirdi: (23 Haziran) Rap sanatçısı Sefo, “müzik yasağı” gerekçesiyle Muğla Valiliği’nin talimatıyla Bodrum’daki konseri sırasında sahneden indirildi. Sefo, sahneden indirilmesi sonrasında valilik kararına sosyal medyadan tepki gösterdi.

Eskişehir Valiliği Onur Haftası etkinliklerini yasakladı: (24 Haziran) Eskişehir Valiliği kentte 15 gün süreyle eylemleri ve etkinlikleri yasakladı. Valilik açıklamasında Onur Haftası etkinliklerinin “kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla” yasaklandığının altı çizildi.

Batman’da Kürt şair Cegerxwîn’in büstü kaldırıldı: (25 Haziran) Batman Belediyesi’nde kayyım yönetim, Kürt şair ve yazar Cegerxwîn’in bir parktaki büstünü kaldırdı. Halkların Demokratik Partisi Batman İl Örgütü binası önünde açıklama yapan yetkililer, Kürt tarihinin ve kültürünün hafızalardan silmenin amaçlandığını söyledi.

İstanbul Valiliği Onur Yürüyüşü nedeniyle yolları ve metro hatlarını kapattı: (27 Haziran) İstanbul Valiliği, Onur Haftası kapsamında 26 Haziran’da yapılması planlanan Onur Yürüyüşü nedeniyle Beyoğlu’ndaki bazı yolları kapattı; Taksim ve Şişhane duraklarında metronun ve fünikülerin durmasına izin verilmedi.

Günışığı Kitaplığı’nın yedi kitabına ‘muzır neşriyat’ kararı: (27 Haziran) Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun 24 Haziran tarihli Resmî Gazete kararı ile Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan yedi kitap ‘muzır neşriyat’ ilan edildi. Kitaplar 18 yaşından büyüklere poşet içinde satılabilecek.