Haftanın sansür gündemi

Birçok ilde eylem ve etkinlik yasakları ve İstanbul Valiliği’nden İstiklal Caddesi’nde yasaklamalar, jandarmadan belgesel gösterimine para cezası ve Disney’in potansiyel sansür nedeniyle Türkiye pazarında film göstermemesi… 21 – 28 Kasım 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Birçok ilde etkinlik ve toplanma yasağı: (21 Kasım) TSK’nın Suriye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği “Pençe-Kılıç” operasyonunu başlatmasından sonra Elazığ, Bingöl, Van ve Şanlıurfa’da eylem ve etkinlik yasakları ilan edildi.

So Pretty filminin gösterimine yasak: (22 Kasım) İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Sinema Kulübü’nün 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü kapsamında So Pretty filmini göstermesi okul yönetimi tarafından reddedildi.

Jandarma, ‘izinsiz’ belgesel gösterimine ceza kesti: (23 Kasım) Aydın Çine İlçe Jandarma Komutanlığı, Murat Yüksel’in Vakti Gelince adlı belgeselinin Seferler Köyü‘ndeki bir kahvehanedeki gösteriminin ‘izinsiz yapıldığı’ gerekçesiyle; Yüksel’e ve köyden iki kişiye Kabahatler Kanunu’na atıfla para cezası kesti. Yüksel’in belgeseli, ilçedeki kuvars ve felspat madenlerinin ekolojik sisteme ve halk sağlığına olumsuz etkilerini anlatıyor.

Disney Strange World filmini ‘potansiyel sansür’ nedeniyle Türkiye’de yayımlamayacak: (24 Kasım) Disney Strange World filmini; LGBTİQA+ içeriklerin önceki dönemlerde yasaklandığı ya da yasaklanmasının muhtemel olduğu Tanzanya, Endonezya, Pakistan, Bangladeş ve Türkiye gibi ülkelerde yayımlamama kararı aldı.

Batman Valiliği’nden eylem ve etkinlik yasağı: (24 Kasım) Batman Valiliği, kentteki tüm eylemlerin ve etkinliklerin sekiz gün süre ile yasaklandığını duyurdu, gerekçeler arasında ‘provokatif ve olası yasadışı eylemlerin önüne geçmeyi’ sundu.

Sokak röportajı yapan YouTuber gözaltına alındı: (28 Kasım) Yaptığı sokak röportajlarını YouTube’taki ‘Sade Vatandaş’ hesabında yayımlayan Mehmet Koyuncu, Gebze’de röportaj esnasında gözaltına alındıktan bir süre sonra serbest bırakıldı. Koyuncu Aralık 2021’de de gözaltına alınmıştı.

İstanbul Valiliği’nden ‘Genel Emir:’ Taksim’de stant açma, sokak müziği ve etkinlikler yasaklandı: (28 Kasım) İstanbul Valiliği, Taksim’de 13 Kasım’da gerçekleşen bombalı saldırı sonrasında “İstiklal Caddesi’nde güvenlik, huzur ve asayişin korunması, mevcut yaya trafiği akışının hızlandırılması konularında alınması gereken önlemlere ilişkin bir Genel Emir” yayımladı. Emir çerçevesinde İstiklal Caddesi’nde stant açma, seyyar satıcılık ve sokak müziği yapma ile kültürel etkinlikler yasaklandı.