Haftanın sansür gündemi

Çeşitli illerde konser, sergi ve festival iptalleri, TRT Belgesel’de hayvan cinsel organına sansür, müzisyen Şilan Dora’ya hapis cezası, kurgucu Özcan Vardar’ın Boğaziçi mezun kartına iptal ve gazetelere ilan cezası ile polis engeli… 12 – 24 Ekim 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


7. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali’ne yardım engeli: (17 Ekim) Mersin Tiyatro Derneği’nin düzenleyeceği Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali için Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden istediği yardım, derneğin “terörist” olduğu iddiası sonucu reddedildi.

‘Rant’ ve ‘yağma’ kelimelerine engel: (17 Ekim) TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası’nın Evrensel gazetesine vermek istediği dayanışma ilanına Basın İlan Kurumu (BİK), ‘basın’ ve ‘yağma’ kelimeleri nedeniyle izin vermedi.

Mardin’deki sergiye valilik engeli: (17 Ekim) Mardin Valiliği kentte yapılacak bir sergiyi, serginin içeriği ve sergi mekânının Surp Kevork Kilisesi olması sebebiyle açılıştan bir gün önce engelledi.

Xwebûn gazetesine polis engeli: (18 Ekim) Xwebûn gazetesi yetkilileri gazetenin 148. sayısının dağıtımının engellendiğini ve polisin, gazetenin verildiği otobüs firması çalışanlarını tehdit ettiğini söyledi.

TRT Belgesel’de hayvan cinsel organına sansür: (19 Ekim) TRT Belgesel’de 16 Ekim’de yayımlanan Hayvanların Dövüş Kulübü adlı belgeselde gösterilen Uganda kob antiloplarının cinsel organları buzlanarak sansürlendi.

Kurgucu Özcan Vardar’ın Boğaziçi mezun kartı iptal edildi: (19 Ekim) Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım yönetimi, verdiği ‘Film Kurgusu’ dersini ve öğretim üyesi kartını Eylül 2021’de iptal ettiği kurgucu Özcan Vardar’ın üniversite mezun kartını da Ekim 2022 itibarıyla iptal etti. Vardar, 8 Ekim’de Altın Portakal Film Festivali’ndeki ödül konuşmasında kayyım yönetimi eleştirmesinin iptal kararında etkili olduğunu söyledi.

Mohsen Namjoo’nun İstanbul konseri iptal edildi: (19 Ekim) İranlı müzisyen Mohsen Namjoo’nun 2 Aralık’ta İstanbul Volkswagen Arena’da vereceği duyurulan konserin iptal edildiği öğrenildi. İptale ilişkin Volkswagen Arena’dan bir açıklama yapılmadı fakat konserin bilet satışları durduruldu.

RTÜK’ten TELE 1’e üç gün ekran karartma cezası: (20 Ekim) RTÜK 19 Ekim’deki haftalık toplantısında TELE 1’e idari para cezası ve üç gün süre ile ekran karartma cezası verdi. TELE 1’e Şubat 2023’e kadar bir kez daha yayın durdurma cezası verilirse kanalın yayın lisansı iptal edilecek.

Müzisyen Şilan Dora’ya hapis cezası: (21 Ekim) Van’daki 8 Mart kutlamaları sırasında söylediği şarkı delil gösterilerek hakkında ‘örgüt propagandası’ yaptığı iddiasıyla dava açılan müzisyen Şilan Dora’ya hapis cezası verildi.