Doğum mizansenli video çeken kişiye soruşturma

TikTok’ta paylaştığı doğum mizansenli videolar nedeniyle Mükremin Gezgin’e, önce gazeteci Ayşe Arman’dan ve oyuncu Bergüzar Korel’den sosyal medyada tepki geldi ve hakkında soruşturma başlatıldı. Ardından videoların çekildiği iddia edilen tıp merkezi mühürlendi


Sosyal medya platformu Tiktok’ta yayımladığı videolarda Mükremin Gezgin, geçen hafta bir hastane odasında doğum yapmış gibi bir bebekle fotoğrafını paylaştı. Paylaşımlarının ardından Gezgin hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu ve ardından da soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Bununla birlikte gazeteci Ayşe Arman ve oyuncu Bergüzar Korel, Gezgin’in sosyal medya paylaşımlarına yine sosyal medyadan tepki gösterdi. Gezgin’in videosu sonrası Instagram hesabından paylaşım yapan Bergüzar Korel, “Dün gece bu paylaşımı gördüm ve ilk düşündüğüm şu el kadar bebek oldu. Belli ki yeni doğan, biz kendi yavrumuzu öpmeye kıyamazken nasıl böyle espri malzemesi olmasına müsaade ediliyor! Buna gülen, sayfasında paylaşan hesaplara da yazıklar olsun. Hepiniz like ve takipçi delisi olmuşsunuz. Yettiniz artık gerçekten ya” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Ayşe Arman da Instagram’dan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“İlginç, absürt, komik olabilmek için kafayı yiyenlerin ve zavallılaşanların dünyasına hoş geldiniz. Biraz daha ‘like’ alabilmek ve ‘takipçi’ kazanabilmek için, saçmalamanın, hilkat garibesi olmanın dozu iyice kaçtı! Seviye artık yerlerde. Tiktok fenomeni Mükremin Genç’in yaptığı gibi… Kendisine 9 aydır hamile havası vererek, TikTok’larını izleten 24 yaşındaki bu arkadaş, geçen gün de sezaryene giriyormuş gibi bir mizansen yaratarak doğurduğunu açıkladı. Kucağında adının Onur olduğunu belirttiği bir bebekle poz verdi… Kıyamet koptu, tepkiler çığ gibi yağdı! Ben kimsenin ‘anne’ olmasına karşı değilim. Annelik, doğurmakla olmuyor. Ben yeri geldiğinde, erkeklerin de ‘anne’ gibi hissedebildiğine inanırım. Trans bireylerle de asla bir alıp veremediğim bir şey yok. Geçmişte yaşadıkları zorlukları anlatan haberler de yaptım. […] Her şeyin içinden zeka çekildi… Ne olacak bu, biraz daha ‘takipçi’ için can verme çabası ve ben fenomenim… Ünlüyüm, herkes benimle fotoğraf çektirmek istiyor diye bundan gurur duyma halleri… Kızamıyor bile insan, acıyor. Belki de ben her şeyde bir anlam arıyorum… Belki de ‘yeni dünyada insanların ‘anlam arama’ gibi bir dertleri yok! Ama soruyorum size, bu işte bir tuhaflık yok mu?”

HAZAL KAYA: “MÜKREMİN’İN BAŞINA BİR ŞEY GELİRSE BU SORUMLULUĞU ALMAYA HAZIR MISINIZ?”

Sosyal medyadaki tepkiler üzerine Mükremin Gezgin’in TikTok hesabını kapattığı öğrenildi. Arman’ın ve Korel’in paylaşımları sonrası oyuncu Hazal Kaya yaşananlara tepki gösterdi ve Instagram paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Mükremin sadece 23 yaşında, zekice bulursun bulmazsın, gülersin gülmezsin, bir LGBT birey olarak ona gülen 1,5 milyon insana bir erkeğin doğumunu bekletti. Böyle tahammülsüz bir yerde ona gülen insanları eğlendirmeyi başardı. Ne oldu bu kadar mevzu yaratacak? Ben bir şey mi kaçırdım? İsim verip hedef göstererek elinize ne geçiyor? Mükremin’in başına bir şey gelmesi halinde bu sorumluluğu almaya hazır mısınız?”

VİDEOLARIN ÇEKİLDİĞİ TIP MERKEZİ MÜHÜRLENDİ

Son olarak, söz konusu videoların çekildiği Gaziosmanpaşa Özel Ekotom Cerrahi Tıp Merkezi’nin faaliyetlerinin, Sağlık Bakanlığı tarafından durdurulduğu ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerin tarafından mühürlendiği öğrenildi.