Günışığı Kitaplığı’nın yedi kitabına ‘muzır neşriyat’ kararı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun 24 Haziran tarihli Resmî Gazete kararı ile Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan yedi kitap ‘muzır neşriyat’ ilan edildi. Kitaplar 18 yaşından büyüklere poşet içinde satılabilecek


Kaynak: Günışığı Kitaplığı web sitesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun 24 Haziran 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan kararı ile Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan yedi kitap ‘muzır neşriyat’ ilan edildi. Kitaplar 18 yaşından büyüklere poşet içinde satılabilecek.

Günışığı Kitaplığı yasak kararını Twitter hesabından duyurdu. Yapılan basın açıklaması şu şekilde:

7 kitabımızın poşete sokulmasını kınıyoruz!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun 24.06.2022 tarihinde (bugün) Resmî Gazete’de yayımlanan kararıyla, yayınevimizin ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ dizisinin 7 kitabı (Aşk ve Dostluk, Cesaret ve Korku, Diktatörlük ve Demokrasi, İyi ve Kötü, Küçükler ve Büyükler, Oğlanlar ve Kızlar) ‘muzır’ ilan edilmiş, bu 7 kitabın yalnızca 18 yaşından büyüklere ve poşet içinde satılabileceğine karar verilmiştir.

Son günlerde sosyal medyada ve bazı basın organlarında, kitapların içerikleri çarpıtılarak yapılan yalan haberler ve paylaşımlar sonucunda gelinen bu noktanın ve söz konusu kararın hukukla bağdaşmadığını düşünüyor ve kınıyoruz. Kurul kararına yönelik gerekli hukuki süreci başlatıyoruz.

Ortaokul düzeyinde önerilen kitaplarımıza getirilen bu yasaklamanın, hem çocukların okuma, doğru ve yapıcı bilgi edinme haklarının engellenmesine hem de okuma kültürümüzü geriletecek etkilere neden olacağı kanısındayız.

‘Çıtır Çıtır Felsefe’ dizisinin yazarı Brigitte Labbé, kitaplarıyla çocukların eğitimine ve gelişimine sunduğu katkıdan ötürü 2019 yılında, Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından ülkenin en yüksek devlet nişanı olan Legion d’Honneur ile ödüllendirilmiştir. Dizinin tüm kitapları, ülkemiz de dahil yayımladığı 25’ten fazla ülkede çocuklar kadar ebeveynlerin ve eğitimcilerin de başucu kitapları olmuştur.

Yayınevimiz, çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki 26 yıllık saygın uzmanlığıyla özenle seçtiği, titizlikle yayımladığı nitelikli kitapları okurlarıyla buluşturmak için emek vermeye devam edecektir.

Saygıyla duyururuz.

Günışığı Kitaplığı” [METNİN DİLİNE DOKUNULMAMIŞTIR.]