Sanatçı İzinsiz’e “Cumhurbaşkanına hakaret”ten ceza

Geçim sıkıntısı nedeniyle intihar eden kişileri konu alarak ay-yıldız ile asılmış bir kişiyi gösteren sanat eseriyle ilgili davada mahkeme sanatçı İzinsiz’e, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay 27 gün hapis cezası verdi; “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak” suçundan ise beraat verdi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı


İzinsiz mahlaslı sokak sanatçısının çizimleri ve Twitter paylaşımları nedeniyle “Türk bayrağını alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamalarıyla yargılandığı davanın yedinci duruşması 15 Haziran 2022’de İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. P24’ün takip ettiği davada sanatçı İzinsiz ve taraf avukatları hazır bulundu.

Sanatçı İzinsiz’in avukatı Özcan Karakoç Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Vedat Şorli kararını hatırlatarak müvekkilinin suç işlemediğini belirtti. Karar öncesinde davaya dair son sözü sorulan İzinsiz; “Ben bir sokak santçısıyım. Sanatçı doğası gereği iktidarın kim olduğuna bakmaksızın toplumsal duyarlılığı gerektirir işle yapar. Hakaret kastım yok. Masumum” ifadelerini kullandı.

Mahkeme sanatçı İzinsiz’e, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan 1 yıl 2 ay 27 gün hapis cezası verdi; “devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılamak” suçundan ise beraatına hükmetti. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Ressam Devrim Erbil’in işlerinin röprodüksiyonlarından birinin üstüne ay-yıldız ile boynundan asılmış bir adam figürü çizen kişiler hakkında “Türk bayrağını alenen aşağılamak” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan işlem yapıldı ve sanatçı İzinsiz tutuklanarak ceza evine gönderildi. Bir süre Silivri Cezaevi’nde tutulduktan sonra da tahliye edildi.

Sanatçı İzinsiz hakkında yaptığı bu eser ve sosyal medyada paylaştığı grafitiler üzerinden, “devletin egemenlik alametlerini aşağıladığı” ve “cumhurbaşkanına hakaret ettiği” suçlamalarıyla dava açıldı. Ocak 2022’de görülen duruşmada; davaya konu olan eserinin sanatsal değeri olup olmadığının değerlendirmesi için güzel sanatlar alanında komisyon listesinden üç kişilik bir heyetin kurulmasına karar verildi.

Safe Havens Freedom Talks (SH|FT) ile birlikte düzenlediğimiz ve Türkiye’de sanatsal özgürlük ile kamusal alanda sanat üzerine konuştuğumuz panelde sanatçı İzinsiz de dava sürecini ve düşüncelerini bizlerle paylaştı. Paneli bu linkten izleyebilirsiniz.