Batman’da Kürt şair Cegerxwîn’in büstü kaldırıldı

Batman Belediyesi’nde kayyım yönetim, Kürt şair ve yazar Cegerxwîn’in bir parktaki büstünü kaldırdı. Halkların Demokratik Partisi Batman İl Örgütü binası önünde açıklama yapan yetkililer, Kürt tarihinin ve kültürünün hafızalardan silmenin amaçlandığını söyledi


Kaynak: MA
Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Batman Belediyesi’nde kayyım yönetim, Fatih Mahallesi’ndeki Kine Em Parkı’na 2007 yılında yerleştirilen Kürt şair ve yazar Cegerxwîn’in büstünü kaldırdı. Büst 23 Mart 2014 yılında da kimliği belirsiz kişilerce yerinden sökülmüştü.
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Kürt yazar ve şair Cegerxwîn’in büstünün kaldırılmasına tepki gösterdi. Ajansın aktardığına göre, HDP’nin Batman İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eş Başkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, HDP İl Örgütü temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada konuşan eş başkan Mehmet Demir, kayyımın ulus devlet paradigmasına dayanan homojen ulus yaratmayı amaçlayan Şark Islahat Planı çerçevesinde Kürtlerin değerlerine saldırı gerçekleştirdiğini söyledi. Açıklama sırasında ayrıca, bir hafıza kırımını ve değersizleştirmeyi dayatan Şark Islahat Planı’nın güncellenmiş hali ile karşı karşıya olunduğu da belirtildi.