Parodi video çeken YouTuber Porçay’ın cezası onandı

“Porçay” adlı sosyal medya fenomenine ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek’ suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti. İstinaf mahkemesi verilen kararı ‘hukuka uygun’ buldu


YouTube’da çektiği parodi videolarıyla tanınan ‘Porçay’ kullanıcı adlı sosyal medya fenomenine, 2018 yılında rap müzisyeni Ezhel ile ilgili çektiği bir parodi videosu için ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek’ suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmişti. Şubat 2021’de verilen karar İstinaf Mahkemesi’ne gitmişti. Mahkeme, Porçay’a verilen hapis cezasını “hukuka uygun” buldu.

Kararla ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Porçay, bugün (21 Haziran 2022) Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olacağını duyurdu. Porçay açıklamasında, “İstinaf mahkemesinden cevap geldi. Maalesef cezayı onamışlar. Keşke öncesinde en azından kendimi ifade etmem için duruşma açsalardı. Ama maalesef durum bu. Yarın erkenden Çağlayan Adliyesi’ne gidip teslim olacağım. Süreçteki tüm destekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Sürece dair yaşananları bu linkten takip edebilirsiniz.