İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladı. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı etkinlik mekanlarına bildirildi


Kaos GL’nin haberine göre, bu sene otuzuncusu yapılması planlanan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri Kadıköy ve Beyoğlu Kaymakamlıkları tarafından yasaklandı.

Onur Haftası etkinlikleri öncesinde, İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden polisler, etkinlik mekanlarına gitti ve bu “rutin mekan ziyaretlerinde” etkinliklere dair bilgi almaya çalıştı.

Ardından polisler mekanlara ellerinde Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararıyla gitti fakat Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı internet sitesinde bu haber yayına hazırlanırken paylaşılmadı. Öte yandan Kadıköy Kaymakamlığı’nın web sitesinde, ilçede gerçekleştirilecek etkinliklere dair yasak kararı yayımladı. Kaymakamlık kararında şu ifadeler kullanılıyor:

“İdaremiz dahilinde gerçekleşebilecek olaylar ile alakalı yapılan çalışmalar sonucunda; 21.06.2022 (Salı) ve 23.06.2022  (Perşembe) günü “30. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası” konulu toplanma, basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı vb. etkinlikleri yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

“İlçemiz sınırları dahilinde huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen eylem ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda 21.06.2022 günü saat: 00.01’ den – 27.06.2022 günü saat:23.59’a kadar 7 (Yedi) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR.”

KaosGL’den Yıldız Tar’ın haberine göre, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ve SPoD, Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları’nın getirdiği yasaklarla ilgili dava yürütmenin durdurulması için dava açtı. Dava dilekçesinde, Beyoğlu Kaymakamlığı kararının önce açıkça duyurulmadığı, idari kurumların temel hak ve özgürlükleri kısıtlarken gereken önemi dahi vermediğinde bahsedildi.

Mahkeme, başvurudan iki ay sonra karar verdi. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararına açılan davada İstanbul 10. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma isteğini reddetti. Mahkeme, esasa dair henüz karar vermedi.

Dava dosyasında yer alan savunmasında Kaymakamlık, “bazı toplumsal duyarlılıklar” gerekçesini yineledi. Ayrıca konudan bağımsız şekilde komplo teorilerini de gerekçe olarak sundu:

“Bilindiği gibi ülkemizin son 15 yıl içerisinde sergilediği istikrarlı büyüme, bilim, sanayi, ekonomi, savunma, vb. birçok konuda kat ettiği mesafe; ülkemiz ve ülkemizin yer aldığı bölge üzerinde hesapları bulunan ve bu bölgede yer alan zayıf devletlerin hem iç hem de dış politikalarını kendi emelleri doğrultusunda şekillendirmeye alışmış küresel egemen güçleri ciddi biçimde rahatsız etmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin giderek güçlenmesiyle ve uluslararası arenada, söyleneni yapan değil, kendi ulusal çıkarlarını ve kendisiyle beraber kardeş ve komşu mazlum halkların çıkarlarını koruyan bağımsız politikalar izlemeye başlamasıyla beraber, ülkemize yönelik dış destekli plan ve komplolarda art arda yaşanmaya başlamıştır.”

Kaymakamlık, “küresel şer odaklarının farklı kesimlerinin hassasiyet ve iyi niyetlerini” kullanmak istediğini öne sürdü. Ayrımcı yasaklama kararının ayrımcı olmadığını savunarak, gerekçelerinin “LGBTİ bireylerinin veya derneklerinin bu tarz gruplara bilinçli biçimde hizmet ettiği gibi bir imayı da ayrıca taşımadığını” ekledi.

Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasak kararına ilişkin ise mahkeme henüz karar vermedi.