İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı

Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladı. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı etkinlik mekanlarına bildirildi


Kaos GL’nin haberine göre, bu sene otuzuncusu yapılması planlanan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri Kadıköy ve Beyoğlu Kaymakamlıkları tarafından yasaklandı.

Onur Haftası etkinlikleri öncesinde, İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü’nden polisler, etkinlik mekanlarına gitti ve bu “rutin mekan ziyaretlerinde” etkinliklere dair bilgi almaya çalıştı.

Ardından polisler mekanlara ellerinde Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararıyla gitti fakat Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı internet sitesinde bu haber yayına hazırlanırken paylaşılmadı. Öte yandan Kadıköy Kaymakamlığı’nın web sitesinde, ilçede gerçekleştirilecek etkinliklere dair yasak kararı yayımladı. Kaymakamlık kararında şu ifadeler kullanılıyor:

“İdaremiz dahilinde gerçekleşebilecek olaylar ile alakalı yapılan çalışmalar sonucunda; 21.06.2022 (Salı) ve 23.06.2022  (Perşembe) günü “30. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası” konulu toplanma, basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı vb. etkinlikleri yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

“İlçemiz sınırları dahilinde huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen eylem ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda 21.06.2022 günü saat: 00.01’ den – 27.06.2022 günü saat:23.59’a kadar 7 (Yedi) gün süreyle YASAKLANMIŞTIR.”