Deftere şiir yazmaktan hücre cezası

Elazığ 1 No’lu Cezaevinde mahkumlara keyfi kitap sınırlamaları getirildiği ve yazılan şiirlere disiplin suçu verildiği ortaya çıktı


Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda mahkumlara keyfiyete göre kitap sınırlaması yapıldığı ve yazılan şiirlere disiplin suçu verildiği ortaya çıktı. Evrensel gazetesinden Burcu Yıldırım’ın haberine göre gazeteye mektupla yaşadıklarını aktaran Yücel Kaya ve arkadaşları, “Güvenlik gerekçesi” ile kitapların sınırlandırıldığını, yazılan şiirlere ise disiplin suçunun verildiğini aktardı.

Uzun süredir kaldıkları odada bulunan kitap sayısının Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü tarafından 7 ile sınırlandırılarak kota uygulandığını belirten Kaya “Bilgi edinme hakkımız ihlal ediliyor. Okuduğumuz kitaplar ayrı bir bölüme alınıyor ve diğerleriyle 15 günde bir dilekçe vererek değiştirebiliyoruz” diye aktardı.

Kaya, “Cezaevi idaresi, olağan hale gelmiş olan koğuş aramalarında, keyfi olarak mahkemelerce toplatma ya da yasak kararı olmayan bandrollü kitaplarımızı ‘incelenecek’ adı altında alıp bir daha geri vermiyor. Herhangi bir kitaptan not tuttuğumuz yazılara ise el koyuyorlar” dedi.

Yazdıkları şiirlere bile el konulduğunu ileten Kaya, “Son olarak 19 Ocak 2019 tarihinde yapılan son aramada kitap ve defterlerimize el konularak ‘İncelenip geri verilecek’ denilip el konuldu ve daha önce defalarca ‘incelenen’ defterlerimiz yüzünden 11 gün hücre cezası verildi” dedi.