23 – 30 Kasım haftası sansür gündemi

Muzır ilan edilen çocuk kitapları, Kandıra Cezaevi’nde el konan kitaplar, gözaltına alınan muhabirler… 23 – 30 Kasım haftası sansür gündemini derledik


Gazeteci Melis Alphan’a Newroz soruşturması: Melis Alphan hakkında 2015’te Diyarbakır Newroz’unda çekilmiş bir fotoğrafı Twitter’da paylaştığı gerekçesiyle ‘terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Van’da gazeteciye gözaltı, Mezopotamya Ajansı’na ikinci baskın: Mezopotamya Ajansı muhabiri Dindar Karataş evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra ajansın Van bürosunda da arama yapıldı.

Mardin’de ’25 Kasım öncesi’ eylem ve etkinlik yasağı: Mardin Valiliği, ’25 Kasım öncesi’ kentte eylem ve etkinliklerin 30 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

JinNews editörü Roza Metina serbest bırakıldı: DTK soruşturması kapsamında gözaltına alınan JinNews editörlerinden Roza Metina adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

RTÜK’ten İrem Derici’nin klibine müstehcenlik uyarısı: RTÜK, şarkıcı İrem Derici’nin Senin Hastan şarkısına müstehcenlik uyarısında bulundu.

Demirtaş’ın avukatları gözaltına alındı: ‘Müvekkilleriyle görüşmeleri suç’: Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Cahit Kırkazak ile İbrahim Korhan ve Mehmet Deniz Büyük, 25 Kasım sabahı Bursa’da gözaltına alındı. Avukatların vekaleti olduğu müvekkilleriyle cezaevinde yaptıkları görüşmesinin suç sayıldığı öğrenildi.

“Kürt Yazarlar Derneği’ne üye misin?” sorgusu: DTK soruşturması kapsamında Diyarbakır’daki evinden gözaltına alınan gazeteci-yazar Roza Metîna’ya Kürt Yazarlar Derneği’ne üye olup olmadığı soruldu.

Gazeteciler, hak savunucuları ve siyasetçiler gözaltına alındı: İstanbul’da gerçekleştirilen ev baskınlarında gazeteci, siyasetçi ve hak savunucuları gözaltına alındı. Yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz da bulunuyor. Gözaltına alınanlar arasındaki gazeteci Davut Uçar ise akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Gazeteci Dindar Karataş tutuklandı: Van’da gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Dindar Karataş, Erzurum’da çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

‘Çav Bella’ davasında savcılık mütalaasını verdi: İzmir’de bazı camilerden yapılan korsan müzik yayınını sosyal medya hesabından paylaşan CHP eski İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’in ‘Basın ve yayın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan cezalandırılması istendi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hakan Yalçın gözaltında: Muhabir Dindar Karataş’ın tutuklanmasının ardından Mezopotamya Ajansı Ankara muhabiri Hakan Yalçın da gözaltına alındı.

“Devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerine soruşturma:  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerine soruşturma başlattığını duyurdu. 

Üç kitap daha ‘muzır’: “Seçme özgürlüğü ailededir”: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, üç kitabın daha içerisinde yer alan bazı ifadeler nedeniyle ‘çocukların gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte’ olduğuna karar verdi. Çevirmen Suzan Geridönmez karara tepki gösterdi.

Kandıra Cezaevi’nde koğuşlara baskın; kalem ve kitaplara el kondu: Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in koğuşları basıldı; kalem ve kitaplarına el kondu.

Haftanın erişime engellenen haberleri: Dijital platformlar TIDAL ve Issuu’ya, Nasuh Mahruki’nin depremle ilgili sözlerine, Emniyet’teki menzilciler haberine ve Nepalli bir kadının uğradığı ev içi şiddet hakkındaki iddialara erişim engeli getirildi.