Demirtaş’ın avukatları gözaltına alındı: ‘Müvekkilleriyle görüşmeleri suç’

Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Cahit Kırkazak ile İbrahim Korhan ve Mehmet Deniz Büyük, 25 Kasım sabahı Bursa’da gözaltına alındı. Avukatların vekaleti olduğu müvekkilleriyle cezaevinde yaptıkları görüşmesinin suç sayıldığı öğrenildi


Edirne Cezaevi’nde tutulan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Cahit Kırkazak ile İbrahim Korhan ve Mehmet Deniz Büyük 25 Kasım sabahı Bursa’daki evlerinden gözaltına alındı. 

Yeni Yaşam Gazetesi’nde yer alan habere göre Demirtaş’ın avukatları Jandarma İl Komutanlığında tutuluyor. Dört günlük gözaltı süresi verilen avukatların, cezaevlerinde müvekkilleri ile yaptıkları görüşmeler nedeniyle gözaltına alındıkları öğrenildi.

Müvekkilleri ile görüşen avukat Veysel Eksik, gözaltında tutulan avukatların mesleki faaliyetlerinden kaynaklı gözaltına alındığını ifade etti. Cezaevinde bulunan ve vekalet aldıkları müvekkilleri ile yaptıkları görüşmelerin suçlama konusu yapıldığını belirten Eksik, gözaltında olan avukatların bir hafta önce aynı suçlamalardan beraat ettiklerini ancak aynı gerekçelerle yeniden gözaltına alındıklarını belirtti.

Avukatların evlerine yapılan baskınlarda arama kararı olduğunu ancak gözaltı kararı olmadığını söyleyen Veysel Eksik, gözaltı kararının daha sonra alındığını ifade ederek, soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirildiği bilgisini paylaştı.

Gözaltına alınanlardan avukat Cahit Kırkazak geçen günlerde yayınlanan bir belgeselde, Demirtaş’ın tutukluluğunun siyasi saiklerle devam ettiğini söylemişti. 2016 yılında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iki iddianamede de Kırkazak’la ilgili dava açılmıştı. 2019 yılında da savcılık Cahit Kırkazak hakkında başka bir iddianame hazırlamıştı.