Mezopotamya Ajansı’ndan Hakan Yalçın gözaltında

Muhabir Dindar Karataş’ın tutuklanmasının ardından Mezopotamya Ajansı Ankara muhabiri Hakan Yalçın da gözaltına alındı


Son dönemde giderek artan gözaltı ve baskınların hedefi olan Mezopotamya Ajansı’nın Ankara muhabiri Hakan Yalçın gözaltına alındı; bu hafta Van’da gözaltına alınan muhabir Dindar Karataş ise Erzurum’da tutuklandı

Expression Interrupted’da yer alan habere göre Hakan Yalçın, 27 Kasım 2020 tarihinde Ankara’da evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Polisler, Yalçın’ın evinde uzun süre arama yaptıktan sonra bilgisayarına el koydu.

‘Terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla gözaltına alınan Yalçın, İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Yalçın’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, PKK/KCK/PYD’ye yönelik bir operasyon kapsamında gözaltına alınmış olabileceği belirtiliyor. Söz konusu operasyon kapsamında 21 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

DİNDAR KARATAŞ’A TUTUKLAMA

Yalçın, bu hafta gözaltına alınan ikinci Mezopotamya Ajansı muhabiri. Ajansın Van muhabiri Dindar Karataş 24 Kasım günü Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen bir soruşturma kapsamında Van’da evine yapılan baskında gözaltına alınmıştı. Erzurum’a götürülen Karataş, burada emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Karataş, çıkarıldığı mahkeme tarafından ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklandı.

Karataş’a savcılık sorgusunda haber kaynaklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri ve yaptığı bazı haberlerin sorulduğu bildirildi.

Karataş’ın gözaltına alındığı 24 Kasım günü ajansın Van bürosu da polis tarafından basılıp aranmıştı. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla TEM Şube polisleri tarafından yapılan aramaya, Karataş’ın çalışma yeri olması gerekçe gösterildi. Yapılan aramada bürodaki laptop ve bilgisayar hard disklerine el konuldu.

45 günde iki baskın, üç tutuklama

Daha önce de pek çok muhabiri hakkında soruşturma ya da dava açılan Mezopotamya Ajansı son zamanlarda 11 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesinde köylüler Osman Şiban ile Servet Turgut’un askerlerce gözaltına alınması ve işkenceye maruz kalmalarıyla ilgili haberlerinin ardından baskına uğramıştı.

Osman Şiban ve daha sonra hastanede hayatını kaybeden Servet Turgut’un helikopterden atıldığını haberleştiren Mezopotamya Ajansı muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala, 6 Ekim’de gözaltına alınmıştı. Bu gözaltı operasyonu sırasında da ajansın Van bürosu polis tarafından basılarak haber ekipmanlarına el konulmuştu. Gözaltına alınan gazeteciler ise 9 Ekim’de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.