16-23 kasım haftası sansür gündemi

Kürt yazarlara tutuklama, Malatya Film Festivali’nin iptali ve eylem yasakları… 16-23 Kasım haftası sansür gündemini derledik


Yazar Nezir Çakan tutuklandı: Kürt PEN üyesi ve Kürt Edebiyatçılar Derneği yöneticisi yazar Nezir Çakan, Kobani soruşturması kapsamında tutuklandı. 

Oyuncu ve milletvekili Barış Atay hakkında fezleke: TİP Milletvekili ve oyuncu Barış Atay hakkında ‘kırmızı fularlı kız’ olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil paylaşımı nedeniyle fezleke hazırlandı.

Malatya Film Festivali ‘cinsiyetsiz ödül’ gerekçe gösterilerek iptal edildi: Malatya Film Festivali, ‘En İyi Kadın Oyuncu’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülleri yerine ‘cinsiyetsiz’ ‘En İyi Oyuncu’ ödülünün verileceğini açıklamasının ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından iptal edildi.

Ankara Operası Orkestrası sanatçıları ‘hayatımız önemli değil mi’ diyerek kendilerini ihbar etti: Salgının yayılma hızını düşürmek için alınan tedbir kararlarına rağmen konser programları iptal edilmeyen Ankara Operası Orkestrası sanatçıları kendilerini Sağlık Bakanlığı’na ihbar etti.

Kayyım protestolarında gözaltına alınan gazetecilere dava: Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından belediye binası önünde gerçekleşen protestoları takip ettikleri sırada gözaltına alınan beş gazeteci hakkında dava açıldı.

Van’da etkinlikler 15 gün daha yasaklandı: Van Valiliği, 21 Kasım’da 4’üncü yılını geride bırakacak olan ‘eylem ve etkinlik yasağını’ 15 gün süreyle daha uzattığını açıkladı. Susma Platformu da son bir yılda Van’daki eylem yasaklarının kronolojisini derledi.

Berat Albayrak’a ‘hakaretten’ yargılanan BirGün’ün üç çalışanına beraat: BirGün gazetesinden Uğur Koç, Mustafa Kömüş ve İbrahim Aydın, Berat Albayrak’ın açtığı ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ davasından beraat etti.

Cezaevinde Kürtçe mektuplar için çeviri parası isteniyor: Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklulardan Kürtçe mektuplar için çeviri parası istendiği bildirildi.

DTK operasyonunda gazeteci ve yazarlar da gözaltında: Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında yapılan operasyonlarda Jinnews Kurdî editörü Roza Metina ile yazar Mehmet Sait Arzu da gözaltına alındı.

Kocaeli Valiliği’nden eylem yasağı: Kocaeli Valiliği, işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan metal işçilerinin Ankara’ya yürüyeceklerini duyurmasının ardından 30 günlük eylem yasağı ilan etti.

Haftanın erişime engellenen haberleri: Jinnews’un sitesine erişim milli güvenlik gerekçesiyle engellendi. BirGün, Sözcü ve Ekşi Sözlük’te engellenen içerikler ve Twitter kısıtlamaları… 16-23 Kasım haftasının erişim engellemelerini derledik.