9-16 Kasım haftası sansür gündemi

Sokak röportajlarına tutuklama, gazeteci gözaltıları, eylem yasakları… 9-16 Kasım haftası sansür gündemini derledik


Sanatçılara destek fonunun bir kısmı ‘korsanla mücadeleye’ ayrılmış: Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ‘Özel Kopyalama Harcı’ fonunda bulunan paranın salgından olumsuz etkilenen sanat kuruluşlarına destek amacıyla neden verilmediği soruldu.

Gazeteci Cihan Ölmez de Cizre’de gözaltına alındı: Cizre’de gerçekleştirilen ev baskınlarında gazeteci Cihan Ölmez’in de gözaltına alındığı öğrenildi.

Gazeteci Çağlar Tekin’e adliyede gözaltı: Gazeteci Çağlar Tekin, AA’nın yayınlayıp sonra kaldırdığı IŞİD militanlarıyla ilgili haberine yer verdiği için gözaltına alındı. Tekin birkaç saatlik sorgulamanın ardından serbest bırakıldı.

Albayrak’ın istifasını yorumlayan yurttaş ve muhabir ifadeye çağrıldı: Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili sokak röportajında “Onlar aile şirketiydi” diyen yurttaş ve muhabir ifadeye çağrıldı.

Oyuncu Nilüfer Aydan’ın hapsi isteniyor: Oyuncu Nilüfer Aydan hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Gazetecilere ‘muhbirlik’ zoru ve tehdit: Ankara’da dört gün arayla Mezopotamya Ajansı muhabiri Emrullah Acar ve Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Hamdullah Bayram’ın sokakta önünü kesen polisler, ‘sohbet’ adı altında muhbirlik dayatmasında bulunmak istedi.

Rosa Kadın Derneği üyesi Narin Gezgör’e yedi yıl altı ay hapis cezası: Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturma kapsamında açılan davada yargılanan Narin Gezgör’e, yedi yıl altı ay hapis cezası verildi. Aynı soruşturmada adı geçen dernek üyesi Sevim Coşkun’un da yedi buçuk yıldan on beş yıla kadar hapsi isteniyor.

‘Hulusi Akar ile gezmeye gitmem’ diyen Özdil’e beş ay hapis cezası: Gazeteci Yılmaz Özdil’e 2017’de katıldığı bir televizyon programındaki konuşması nedeniyle Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın şikayeti üzerine açılan davada beş ay hapis cezası verildi.

Sokak röportajında iktidarı eleştiren bir kişi daha tutuklandı: Bir sokak röportajı sırasında iktidarı eleştiren İsmail Demirbaş isimli vatandaş hakkında önce ev hapsi kararı verildi, sonra da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çocuk parkındaki sembollere ‘PKK’yı andırdığı’ gerekçesiyle sansür: İstanbul Küçükçekmece’de belediyenin yenilediği parktaki görsellerin PKK’yı andırdığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Selçuk Bayraktar’dan gazeteci Mustafa Sönmez’e tazminat davası: Selçuk Bayraktar ve yöneticisi olduğu Baykar Makine Sanayi, gazeteci Mustafa Sönmez’e 2019’daki bir paylaşımını gerekçe göstererek 100 bin liralık tazminat davası açtı.

Demirtaş’ın kitabı ‘örgüt üyeliğine’ delil oldu: Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı Devran isimli öykü kitabı, Bitlis’te gözaltına alınıp serbest bırakılan Necmettin İşlek hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla açılan davada delil olarak gösterildi.

Belediye başkanlarının ve muhtarların basına konuşması yasaklandı: İzmir Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü; belediye başkanlarına ve muhtarlara gönderdiği yazıda kentte yaşanan deprem felaketiyle ilgili basına bilgi verilmemesini istedi.

‘Muhtemel toplumsal olaylar’ gerekçesiyle Hakkari’de 15 günlük yasak: Hakkari Valiliği 15 gün boyunca kentte eylem ve etkinlik yapılmasını yasakladı.

İBB Başkanı İmamoğlu’na Kanal İstanbul soruşturması: İBB Başkanı İmamoğlu hakkında Kanal İstanbul projesi hakkındaki afişler nedeniyle soruşturma açıldı.

Haftanın erişime engellenen haberleri: TV100 kanalının patronu Necat Gülseven ve Medya Grup Başkanı Murat Kelkitlioğlu’nun ‘tehdit, yağma ve şantaj’ iddiasıyla suçlandığı haberlere erişim engeli getirildi. RTÜK’ün Deezer ve TIDAL platformlarına, lisans başvurusu için verdiği 72 saatlik süre doldu.