Kandıra Cezaevi’nde koğuşlara baskın; kalem ve kitaplara el kondu

Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’in koğuşları basıldı; kalem ve kitaplarına el kondu


Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve  cezaevlerindeki hak ihlallerini protesto amaçlı başlatılan açlık grevinin üçüncü gününde Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde koğuşlara baskın yapıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eski Eş Genel Başkan Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve HDP eski Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ve çok sayıda mahpusun koğuşu basıldı. Baskının, Çağlar Demirel’in, açlık grevi kararını duyurmasının ardından gerçekleştiği belirtildi.

Tunceli Belediyesi eski Eşbaşkanı Nurhayat Altun, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, grev kararı alan Demirel ile beraber Yüksekdağ, Tuncel, Kışanak ve birçok siyasetçinin hücrelerine baskın düzenlendiğini söyledi. Altun, baskında, siyasetçilerin tuttuğu notlar, savunmaları, şiir ve edebiyat çalışmalarının yanı sıra kalem ve kitaplarına da el konulduğunu aktardı.

Jinnews ise Çağlar Demirel’in ailesiyle yaptığı görüşmeye yer verdi. Demirel, ailesine koğuşlarına baskın yapıldığını ve saatlerce arama yapıldığını söyledi. Demirel, cezaevlerinde keyfi uygulamaların gün geçtikçe arttığını,  baskında pandemi kurallarının ihlal edildiğini ve birçok özel eşyaya el konulduğunu iletti.

Demirel, “Bu antidemokratik uygulamalarla beraber, cezaevlerinde süren tecrit ve hak gasplarına ve gittikçe artan siyasi soykırım operasyonlarına karşı, demokratik mücadele içerisindeki herkesin terörize ediliyor olmasına karşı bugünden itibaren 5 günlük dönüşümlü süresiz açlık grevine başlamış bulunuyorum” dedi.

Öte yandan açlık grevinin yanı sıra mahpusların, Öcalan’ın tutuklu bulunduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakil başvurusunda bulundukları belirtildi.