“Devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerine soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” sözlerine soruşturma başlattığını duyurdu


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekişi Ali Mahir Başarır’ın canlı yayında kullandığı “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış” ifadesine soruşturma başlattı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu da konuyla ilgili inceleme başlattığını duyurdu.

Habertürk’te yayınlanan ‘Gerçek Fikri Ne?’ programında Başarır “Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum, 20 milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 milyon dolara satılmış” demişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı yazılı açıklamada, “Katıldığı bir TV programında ‘Türk ordusu satılmış’ diyen 27’nci dönem Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca TCK’nın 301’inci maddesi uyarınca ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama’ suçlarından resen soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

RTÜK: YAKIN TAKİPTEYİZ

RTÜK’ten yapılan açıklamada da Başarır’ın kullandığı ifadenin kabul edilemez olduğu aktarıldı. RTÜK’ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bir haber kanalındaki program katılımcılarından birinin kahraman ordumuza yönelik kullandığı çirkin ifadeleri kabul etmek mümkün değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri aziz milletimizin yüz akıdır. Sınırlarımızın içinde ve dışında kahramanca mücadele ederek gönül coğrafyamızın güvenlik ve huzurunu tesis eden ordumuza dil uzatmaya kimsenin hakkı yoktur. Sorumluluk alanımızda olan ve her kesimden insanın takip edebileceği bir yayında dile getirilen hadsiz sözler yakın takibimiz altındadır. İlgili yayın hakkında Üst Kurul uzmanlarımızca inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”

Tepkiler üzerine Twitter’dan bir açıklama yapan Başarır “Habertürk’teki konuşmamın çok başka yerlere çekildiğini hayretle izliyorum. Benim eleştirim Tank Palet Fabrikamızın Katar’a satışına yöneliktir. Arkasındayım. Ordumuzla uzaktan yakından alakası yoktur! Ordumuzun savaş fabrikasını bir başka ülkeye satmak hainliktir. İhanettir!” dedi.