Gazeteciler, hak savunucuları ve siyasetçiler gözaltına alındı

İstanbul’da bu sabah gerçekleştirilen ev baskınlarında gazeteci, siyasetçi ve hak savunucuları gözaltına alındı. Yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz da bulunuyor. Gözaltına alınanlar arasındaki gazeteci Davut Uçar ise akşam saatlerinde serbest bırakıldı


İstanbul’da yapılan eş zamanlı ev baskınlarında aralarında gazeteciler ile Şişli Belediye Başkan Yardımcısı’nın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Bu arada HDK Genel Merkezi’ne binada kimse yokken baskın yapıldığı öğrenildi.

İstanbul’da farklı ilçelerde polisler tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendi. Gece geç saatlerde başlatılan operasyon kapsamında 28 adrese baskınlar yapıldı. Yapılan operasyon kapsamında şu ana kadar 19 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alınanlar arasında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi üyesi Çiğdem Kılıçgün Uçar, gazeteciler Davut Uçar ve Kesire Önel’in de olduğu öğrenildi.

Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) üyesi Alaattin Altıntaş, eski HDP Üsküdar İlçe Eşbaşkanı Erşan Ongulu, Mehmet Karadağ, Muhsin Demir, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) Eşbaşkanı Hüsnü Taş ile derneğin yöneticileri Muhlis Bozdemir, Nazım Adıgüzel, Yusuf Çelik ve Emine Kaya’nın da gözaltında olduğu bilgisi var.

Gözaltına alınan isimler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, Anadolu Ajansı (AA) operasyonun “PKK’nin şehir yapılanmasına yönelik” olduğu iddiasında bulundu.

GAZETECİ UÇAR SERBEST BIRAKILDI

Bu arada gözaltına alınan gazetecilerden Davut Uçar, emniyet işlemlerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne çıkarıldı.

“Örgüt üyesi olmak” iddiası ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Uçar, İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadesinin ardından, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Öte yandan gece saatlerinde yapılan operasyon kapsamında Beyoğlu’nda bulunan HDK Genel Merkezi’ne de baskın yapıldığı öğrenildi. Polis baskını sırasında binada kimsenin olmadığı belirtildi.