Van’da gazeteciye gözaltı, Mezopotamya Ajansı’na ikinci baskın

Mezopotamya Ajansı muhabiri Dindar Karataş evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra ajansın Van bürosunda da arama yapıldı


Sabah saatlerinde, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Dindar Karataş, evine yapılan polis baskınıyla Van’da gözaltına alındı. Geçtiğimiz ay dört muhabiri tutuklanan ve polisçe arama yapılan MA’nın Van bürosunda ise Karataş’ın gözaltısından sonra arama yapılarak bilgisayar ve hard disklere el konuldu. 

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla gözaltına aldıkları Karataş’ı yanlarına alan TEM Şube polisleri MA Van bürosuna da baskın yaparak arama gerçekleştirdi.  

Ajansın bürosunda yapılan aramaya, gözaltına alınan Dindar Karataş’ın çalışma yeri olması gerekçe gösterildi. Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Van 1’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından büroda arama yapılması ile ilgili karar çıkarıldığı öğrenildi.  

GAZETECİYE TERS KELEPÇE

MA’da yer alan habere göre Dindar Karataş’ın kullandığı laptop bilgisayar ve cezaevinden gelen mektuplar ile ajansa ait 3 hard disk ve laptop bilgisayara polisçe el konuldu. 

Aramanın ardından bürodan ayrılan polislerin, gazeteci Karataş’ı ters kelepçe takarak yanlarında götürdüğü de haberde yer aldı.

İKİ AYDA İKİNCİ BASKIN

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin 11 Eylül’de gözaltına aldığı Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılması ile ilgili haber yapan MA muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala, 6 Ekim’de gözaltına alınarak tutuklanmıştı. 

Bu gözaltı operasyonu sırasında da MA Van bürosu polis tarafından basılarak haber ekipmanlarına el konulmuştu.