Haftanın erişime engellenen haberleri

Dijital platformlar TIDAL ve Issuu’ya, Nasuh Mahruki’nin depremle ilgili sözlerine, Emniyet’teki menzilciler haberine ve Nepalli bir kadının uğradığı ev içi şiddet hakkındaki iddialara erişim engeli getirildi. İşte 23 – 30 Kasım haftasının erişime engellenen diğer haberleri…


Nasuh Mahruki’nin deprem sonrası açıklamalarına engelleme: Nasuh Mahruki’nin İzmir depremi sırasında yürütülen arama-kurtarma çalışmaları hakkında “AFAD ve İHH ön plana çıkıyor diğer ekipler dışlanıyor olabilir” sözlerinin yer aldığı haberlere erişim İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Kasım 2020 tarih ve 2020/4855 sayılı kararı ile engellendi.

Evde darp edilen Nepalli kadın’ haberlerine erişim engeli: Nepal’dan Türkiye’ye gelerek ev hizmetinde çalışırken darp edildiği iddia edilen Sonam Karmu Hyolmo hakkında çıkan haberlere Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Ocak ve 15 Mayıs tarihli kararlarındaki içeriklerle benzer olduğu gerekçesiyle erişim engeli getirildi. Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 26 Kasım 2020 tarih ve 2020/216 sayılı kararı ile BBC Türkçe, Gazete Duvar ve Odatv haberleri erişime engellenmiş oldu.

‘Emniyetteki menzilcileri’ anlatan haberlere engel: Odatv ve T24’te yer alan ve Tolga Şahin’in ‘polis teşkilatında yer alan Menzil tarikatı üyelerini’ anlatan yazısı sebebiyle çıkan haberlere erişim ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Kasım 2020 tarih ve 2020/8403 sayılı kararı ile engellendi.

‘Issuu’ platformuna erişim engellendi: Elektronik yayıncılık platformu Issuu, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Soruşturma Bürosu’nun 27 Kasım 2020 tarih ve 2020/201721 sayılı kararı ile erişime engellendi. Issuu üzerinden birçok makaleye, kitaba ve çevrimiçi sunuma ücretsiz bir şekilde erişilebiliyordu ancak platformun ‘telif hakları ihlaline sebep olduğu’ uzun süredir gündeme getiriliyordu.

Müzik dinleme platformu TIDAL’a erişim lisans almadığı için engellendi: RTÜK tarafından, yayın lisansı almadan yayın hizmeti yapıldığı tespit edilen dijital müzik platformları Deezer ve TIDAL’a, lisans ücretini ödemelerine ya da hizmetlerine son vermeleri için 72 saat süre verilmişti. Bu süre 12 Kasım 2020’de dolmuştu. RTÜK’ün başvurusuyla, dijital müzik platformu TIDAL, Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Kasım 2020 tarih ve 2020/8108 sayılı kararı ile erişime engellendi. 

T24’ün ‘230 haberine’ erişim engeli getirilmiş: Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun 2020 Ocak-Eylül Düşünceyi İfade Özgürlüğü İhlal Raporunda haberleri en çok engellenen siteler arasında ilk sırada yer alan T24’ün 230 haberine daha erişim engeli getirildi. Erişim engeli getirilen haberler arasında; ATV’nin sahibine getirilen 9,5 milyar liralık vergi istisnası, Fahrettin Altun’un Vakıflar’dan 258 liraya kiraladığı kaçak yapı ve Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşlarının aldığı ihaleler dikkat çekiyor.

‘Twitter ve Facebook’tan Alaattin Çakıcı’yla ilgili yayınlanan bir içeriğe engel’ iddiası: Yazar Mahmut Alınak, Alaattin Çakıcı’nın Sezai Temelli ve Selahattin Demirtaş’a yönelik sözleri hakkında yazdığı bir makalenin Twitter ve Facebook tarafından engellendiğini iddia etti.