16 – 22 Haziran sansür gündemi

Hedef gösterme, kitap soruşturması, koronavirüs sansürü… 16 – 22 Haziran haftasının sansür gündemini derledik


Can Dündar’ın sitesi Özgürüz kapatıldı: RTÜK’ün başvurusu üzerine #ÖZGÜRÜZ Radyo ve “ozguruz20.org”a erişim engeli getirilmesinin ardından Can Dündar, “ozguruz21.org”u açtı.

Müzisyen Gülşah Erol beraat etti: Metroda polis şiddetine maruz kalan, daha sonra polislerin aleyhinde verdiği ifade nedeniyle yargılanan müzisyen Gülşah Erol, kendisi hakkında açılan davalardan beraat etti.

Feminist yazar Gülfer Akkaya suç duyurusunda bulundu: “Jitem..” isimli sosyal medya hesabının öldürmekle tehdit ettiği feminist yazar Gülfer Akkaya İstanbul Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundu.

Gazeteci Beritan Canözer’e hapis cezası: Jinnews Muhabiri Beritan Canözer’e, sosyal medya paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Af Örgütü: Türkiye pandemiyi bahane olarak kullandı: Uluslararası Af Örgütü yaptığı açıklamayla, Türkiye’de pandeminin ifade özgürlüğünü daha da sınırlandırmak için bahane olarak kullanıldığını belirtti.

Bakan Soylu’nun hedefinde yine bir gazeteci vardı: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde tutuklanan Müyesser Yıldız’ın ardından bu kez de Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ü hedef alarak ‘namussuzlukla’ itham etti.

Mahkeme sanatçı Azad Bedran’a cezada ısrar etti: Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararına rağmen verdiği cezada ısrar ederek, sanatçı Azad Bedran’a, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla 3 yıl 9 aylık hapis cezası verdi.

AYM, Demirtaş ve Erdem için hak ihlali kararı verdi: AYM, Selahattin Demirtaş ve Eren Erdem’in Anayasa’nın 19. Maddesiyle korumaya alınan kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

Kanal D’de ‘gay’ sansürü: Kanal D’de yayınlanan Kocan Kadar Konuş filminde geçen ‘gay’ ifadesi sansürlendi.

Gazeteci Murat Ağırel’e kitabı nedeniyle soruşturma: Bilal Erdoğan, Berat Albayrak ve İsmail Kahraman, Sarmal kitabında kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle Murat Ağırel’den şikayetçi oldu.

“Bilal’e anlatır gibi anlatmak” artık yasak: Ekşi Sözlük’te açılan “Emine Erdoğan’ın çantası” ve “Bilal’e anlatır gibi anlatmak” başlıkları engellendi.

Fabrikadan gazetelere koronavirüs sansürü: Gaziantep’te bulunan Oba Makarna fabrikasında çalışan işçilerde koronavirüse rastlanması haberlerine “İtibarı zedeliyor” denilerek erişim engeli getirildi.

“Bekçiler kadınları gözetleyebilecek” haberine suç duyurusu: Emniyet, bekçilerin bekar kadınların evlerini gözetleyebileceğine dair haberle ilgili suç duyurusunda bulundu.