Can Dündar’ın sitesi Özgürüz kapatıldı

RTÜK’ün başvurusu üzerine #ÖZGÜRÜZ Radyo ve “ozguruz20.org”a erişim engeli getirilmesinin ardından Can Dündar, “ozguruz21.org”u açtı


MİT tırları davasında yargılanan Gazeteci Can Dündar’ın yayın yönetmenliğini yaptığı Özgürüz Radyo ve ozguruz20.org internet sitesi Türkiye’den erişime kapatıldı.

DHA’nın haberinde yer alan bilgiye göre, internet üzerinden yayın yapan radyo ile televizyonların düzenlenmesi ve denetlenmesi görevi RTÜK’e verildikten sonra İzleme ve Değerlendirme Dairesinde kurulan ekip, yayınları takibe aldı. RTÜK, Can Dündar’ın yayın yönetmeni olduğu “ozguruz20.org” adlı internet sitesinde yayın yapan ‘#ÖZGÜRÜZ Radyo’nun “kaçak yayın yaptığı” gerekçesiyle konuyu mahkemeye taşıdı.

Mahkeme heyeti, radyo yayınının durdurulmasına ve internet sitesine erişim engeli getirilmesine karar verdi.

‘NAZİLERİN ALMANYA’DA YAPTIĞINI DENİYORLAR’

Can Dündar, gelişmeye Nazileri ve 12 Eylül cuntasını hatırlatarak tepki gösterdi. Dündar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“İlk değil bu, son da olmayacak, belli…
1930’larda Türkiye’ye gelen Alman demokratlarının yayınlarını da Nazi hükümeti engellemeye çalışmıştı.
Hatırlarım:
“12 Eylül sansüründe BBC Türkçe’den, Köln Radyosu’ndan haber almaya çalışırdık; askeri cunta, onları yasaklamak isterdi.
Sıra AKP rejiminde…
Türkiye’de medyayı tamamen kuşatma altına aldıklarını düşünerek 1930’larda Nazilerin Almanya’da, 1980’lerde askerlerin Türkiye’de yaptığını yapmayı deniyorlar. Nafile!”

DÜNDAR NEYLE SUÇLANIYORDU

Can Dündar, Türkiye’de MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada sanık olarak yargılanıyor. Suriye’ye doğru yol alan tırlardaki askeri mühimmatın haberini yayımlayan gazeteci, “gizli belge ve bilgileri açıklamak” ve “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etmek” ile suçlanıyor.

Hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Dündar, İstanbul Adliyesi önünde kendisine silahlı saldırıda bulunulmasının ardından Almanya’ya yerleşmişti.