Demirtaş’ın Leylan kitabı suç unsuru sayıldı

nkara’da 14 Şubat’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişinin emniyet sorgusunda “Leylan” da sorgu konusu edildi


Ankara’da 14 Şubat’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişinin emniyet sorgusunda HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın son kitabı Leylan suç unsuru sayıldı. 

“Örgüt üyesi olmak” ve “örgüt adına faaliyet yürütmek” iddialarıyla açılan soruşturma kapsamında ifadeleri alınan ve aralarında üniversite öğrencilerinin de olduğu 10 kişiden 7’si savcılık ifadeleri ardından serbest bırakıldı.

KİTAPLAR HAKKINDA SORGULAMA

Gözaltına alınanlardan birinin evinde çıkan  “Kürtlerin Örf ve Adetleri” ile HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Leylan” isimli kitabına ilişkin “Doğu ve Güneydoğı bölgelerimizde geçmişte PKK/KCK silahlı terör örgütünün kırsal alanında, yaşanan sokak eylemlerinde, faili meçhul cinayetlerde öldürülen şahısları meşrulaştırarak, halkı devlete karşı kin ve düşmanlığa sevk edici şekilde etnik ayrımcılık yapıldığı değerlendirilmektedir” denildi.

 Sonrasında gözaltına alınan kişiye “Bahse konu kitapları nereden/ kimden temin ettiniz?, Kitapları ikamet adresinde bulundurmanızın amacı nedir?, Kitabın içeriği hakkında bildiklerinizi anlatınız? Bu huşularda detaylı ifade veriniz” soruları yöneltildi.