Mahkeme sanatçı Azad Bedran’a cezada ısrar etti

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, İstinaf Mahkemesi’nin bozma kararına rağmen verdiği cezada ısrar ederek, sanatçı Azad Bedran’a, ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla 3 yıl 9 aylık hapis cezası verdi


Kültür Bakanlığı’nın bandrol verdiği ‘Partizan’ adlı şarkısına çektiği klip, konserlerinde söylediği türküler ve sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlarda “örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle sanatçı Azad Bedran hakkında, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması görüldü. 

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yer alan habere göre; Bedran’ın avukatı Soran Haldi Mızrak, savcılığın mütalaasına karşı sunduğu savunmasında, müvekkilinin paylaşımları yaptığına dair dosyada yeterli delil olmadığına, Siber Suçlarla Mücadele Şubesi’nden gelen raporun teyide muhtaç olduğuna dikkat çekerek, beraat talep etti. 

 CEZADA ‘ARTTIRIM’ HÜKÜMLERİ UYGULANDI

Mahkeme, İstinaf Mahkemesi’nin, Bedran’ın sosyal medya hesapları üzerinde yeterli inceleme yapılmadığı ve paylaşımların kendisine ait olup olmadığının tespit edilmeden karar verildiğini belirterek verdiği bozma kararına rağmen önceki kararını değiştirmedi.  Mahkeme heyeti verdiği yeni kararla, suçun işleniş biçimi, suçun önemi ve değeri, sanığın kastının yoğunluğu ve meydana gelen tehlikenin büyüklüğü gerekçesiyle Bedran’a ‘Örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla artırım hükümlerini uygulayarak 3 yıl 9 ay hapis cezasına hükmetti.

 İstinaf Mahkemesinin bozma ilamına rağmen aynı şekilde karar alınmasına tepki gösteren Bedran’ın avukatı Mızrak, kararı istinaf edeceklerini kaydetti.

BEDRAN: KENDİMİ SUÇLU HİSSETMİYORUM

Susma Platformu’na konuşan sanatçı Azad Bedran ise şahsına verilmiş olsa da bunun bir halkın kültür ve sanatına verilmiş bir ceza olduğunu söyleyerek, “Ben kendimi hiçbir zaman suçlu hissetmedim ve etmeyeceğim. Çünkü ben sanat emekçisiyim, şarkılarımı söyleyeceğim yılmadan halkıma hizmet edeceğim” dedi. 

Yıllardır bir sindirme politikası sürdürüldüğünü belirten Bedran, “Şimdi zindanda tutuklu sanatçı dostlarımızla aydın ve yazarlar var. Birçok sanatçı dostlarımız sürgünde. Ama ne olursa olsun biz biliyoruz ki şarkılar yasalardan daha güçlüdür. Tarih bunu defalarca gösterdi ve yine gösterecek” dedi.