“Bekçiler kadınları gözetleyebilecek” haberine suç duyurusu

Emniyet, bekçilerin bekar kadınların evlerini gözetleyebileceğine dair haberle ilgili suç duyurusunda bulundu


Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçilerin bekar veya yalnız yaşayan kadınların evlerini gözetleme yetkisine sahip olduğu yönündeki haberlerle ilgili suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Bekçilerle ilgili geçen hafta TBMM’de kabul edilen yeni düzenlemelerle, “bekar veya yalnız yaşayan kadınların evlerini gözetleme yetkisi verildiği” şeklindeki iddialar yargıya taşındı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada haberin “sistematik karalama kampanyası” olduğu iddia edildi.

Açıklamada şöyle denildi: “Dün bir haber sitesinde ‘bekçiler bekar veya yalnız yaşayan kadınların evlerini gözetleme yetkisini sahip oldu’ başlığıyla İstanbul Barosu’na üye avukat Cesim Parlak’ın son yasal düzenleme ile bekçilere, bekar veya yalnız yaşayan kadınların evlerini gözetleme yetkisinin verildiği şeklinde çarşı ve mahalle bekçilerimizin çalışma usul ve esaslarıyla bağdaşmayan, kamuoyunu yanıltmaya yönelik iddialarına yer verilmiştir. Teşkilatımızı karalamaya yönelik gerçek dışı iddiaların yer aldığı haber sitesi yetkilileri ve bu iddiaları dile getiren avukat hakkında, teşkilatımız ve görevlilerimiz aleyhine ağır, rencide edici ve halkımızın güvenlik kuvvetlerine duyduğu güveni sarsmaya yönelik asılsız, mesnetsiz, yalan ve iftiralar içeren ithamlarda bulunmalarından dolayı adli makamlara suç duyurusunda bulunulmuştur. Polis teşkilatımıza yardımcı kuvvet olan bekçilerimize yönelik yürütülen sistematik karalama kampanyasına rağmen bekçilerimiz vatandaşlarımızın huzur ve güveninin temini için kesintisiz görev yapmaya devam edecektir.”