Gazeteci Beritan Canözer’e hapis cezası

Jinnews Muhabiri Beritan Canözer’e, sosyal medya paylaşımlarında “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi


Jinnews muhabiri Beritan Canözer’in  2013 ile 2016 yılları arasında  sosyal medya hesaplarında beğendiği gönderiler gerekçesiyle, “örgüt propagandası” suçlamasıyla hakkında Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü. Canözer’in katılmadığı duruşmada avukatı Resul Tamur hazır bulundu.

İddia makamı, önceki celselerde sunduğu ceza istemli mütalaasını tekrarladı. Savcının ceza istemli mütalaasına katılmadıklarını ifade eden avukat Resul Tamur, soruşturmanın suç şüphesi olmadan başlatıldığına dikkat çekti. Müvekkilinin 1 beğeni 4 yorum nedeniyle suçlandığına işaret eden Tamur, yorumlarda suç unsuru bulunmadığını ve bunların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Beğeni ve yorumların herkese açık olmadığı ve emniyetin özel bir çabasıyla elde edildiğini belirten Tamur, müvekkilinin beraatını istedi.

Mahkeme heyeti,  beğeni ve yorumlarda “örgüt propagandası” yapıldığına kanaat getirerek Canözer’e 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Canözer’in daha önce yargılandığı iki ayrı dosyadan ertelenen hapis cezaları olduğu için bu cezası ertelenmedi. Avukatı karara itiraz edeceklerini açıkladı.

Susma Platformu’na konuşan Canözer bu cezaların manevi bir öneminin olmadığını belirtti. Canözer, “Açılan davalar, yargılanmalar geri adım attıramaz. Şu an tutuklu olan onlarca arkadaşımız var. Hem onlar için hem kendim için, hakikate olan inancımla mesleğe devam ediyorum,” dedi.