Can Dündar’a 27 yıl 6 ay hapis cezası

Gazeteci Can Dündar’a ‘askeri casusluk’ ve ‘terör örgütüne yardım etme’ suçlarından hapis cezası verildi


MİT tırları davasında yargılanan gazeteci Can Dündar, ‘siyasi ve askeri casusluk’ ile ‘silahlı terör örgütüne yardım etme’ suçlarından toplam 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Dündar’ın yargılandığı davada avukatları son duruşmaya katılmama kararı almıştı. Avukatlar gerekçelerini, “14. Ağır Ceza Mahkemesi huzurunda savunma yaparak önceden zaten belirlenmiş siyasi bir hükme hukuki meşruiyet kazandırma pratiğinin parçası olmak istemiyoruz” şeklinde açıklamıştı.

Mahkeme heyeti, sanık Can Dündar’ı ‘Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek’ suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırdı. Dündar, ‘FETÖ / PDY Silallı Terör Örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte yardım etme’ suçundan ise 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2016 yılında yurt dışına çıkan Can Dündar hakkında duruşmalara katılmaması gerekçesiyle 10 Nisan 2018’de gıyabi tutuklama kararı verilmiş, 17 Nisan 2018’de ise kırmızı bülten çıkarılmıştı. Yurt dışında olan Dündar’ın iadesi için Almanya adli makamlarına talepte bulunulmuştu.

Can Dündar daha önce de ‘devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek ve açıklamak’ suçundan 5 yıl 10 ay cezaya çarptırılmış ancak kararı bozan Yargıtay, ‘gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etmekten’ hüküm verilmesine karar vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ayrıca Dündar’ın ‘kaçak’ sayılmasına ve ‘tüm mal varlığına el konulmasına’ karar vermişti.