Bakan Soylu’nun hedefinde yine bir gazeteci vardı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde tutuklanan Müyesser Yıldız’ın ardından bu kez de Sözcü yazarı Saygı Öztürk’ü hedef alarak ‘namussuzlukla’ itham etti


Sözcü Gazetesi’ndeki köşesinde, Trabzon Belediyesi’nde işçi olarak işe başlayıp Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne kadar yükselen Ali Ayvazoğlu’nun hikayesini ‘Trabzon böyle bir yükseliş görmedi’ başlığı altında kaleme alan Saygı Öztürk, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hakaretine maruz kaldı. Öztürk’ün yazısına göre, eski eşinden boşanarak AKP’de çalışan Bahar Ayvazoğlu’yla evlenen Ali Ayvazoğlu bu evlilikten sonra hızla terfi almıştı. 

Önce Trabzon’un 20 yıldır Kültür ve Turizm İl Müdürü olan İsmail Kansız’ın görevinden alındığını ve Ali Ayvazoğlu’nun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevine vekaleten başlatıldığını vurgulayan Öztürk köşesinde “2015’te Bahar Ayvazoğlu’nun milletvekili seçilmesinden sonra Ayvazoğlu da bu göreve asaleten atandı. Eşin Trabzon’da, milletvekilinin Ankara’da bulunması sorununu aşmak için formül bulundu. Ayvazoğlu, Trabzon’dan Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne atandı. Ancak bu görevde de uzun süre kalmayacağı, bakan yardımcılığı ya da genel müdürlüğe atanacağı ileri sürüldü’’ diye yazdı. 

‘YÜKSELİŞ HİKAYESİNE’ TEPKİ SOYLU’DAN

Saygı Öztürk’ün ‘’Trabzon böyle yükseliş görmedi’’ başlıklı köşe yazısına ilişkin sosyal medya paylaşımı yapan Bakan Soylu ise, ‘Bu yazı namussuzluktur’ dedi ve Öztürk hakkında  ‘namus düşmanı’ ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, insanlık görevini yerine getirdiğini iddia ederek gazeteci Öztürk hakkında hakarete varan şu ifadeleri kullandı: 

“Saygı Öztürk’ün bu yazısı namussuzluktur. 

Bahar Hanım ahlaklı, faziletli bir kadındır

Ali Beye minnettarız Trabzon turizmini ayağa kaldırdı

Bugünden sonra bu namus düşmanını kim muhatap alırsa, gözümde aynı namussuzluğun ortağıdır, haysiyet celladıdır” şeklinde paylaşımda bulundu.”

GAZETECİ YILDIZ DA SOYLU’NUN HIŞMINA UĞRAMIŞTI

Gazeteci Müyesser Yıldız da Soylu’nun hedefi olmuş; Bakan, Yıldız hakkında “Benim üzüntüm PKK seviciliğin değil, devlet gömleği giymiş pespayelerle iş tutmandır” demişti. 

Müyesser Yıldız ise “Hedef gösteren İçişleri Bakanı olunca can güvenliğim için hangi kapıya gideceğim?” yanıtını vermişti. Yıldız, bu paylaşımlardan kısa bir süre sonra gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

SOYLU’YA TGS’DEN CEVAP: HADDİNİZİ BİLİN

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepkiler de gecikmedi. Gazeteci ve milletvekillerinin yanı sıra Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) sosyal medya hesabından Soylu’nun mesajına cevaben “Haber hoşunuza gitmedi diye gazeteciye hakaret edemezsiniz Sn. Soylu. Haddinizi bilin” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise “Böyle Bakan olur mu? Gazeteci Trabzon’la ilgili iddiaları yazmış, yanlışsa yanlış dersin, gerekirse mahkemeye gider dava açarsın. Bu Bakan sövüyor! Bakan böyle yaparsa vatandaş ne yapar?” dedi.