Haftanın sansür gündemi

Silvan’da çok dilli tabela yerine sadece Türkçe tabela yerleştirilmesi, aşı olmayan sanatçılara kapalı ortamda prova ve kayıt dayatılması ve mizah kitabının “kamu güvenliğini tehlikeye düşürdüğü” gerekçesiyle cezaevinde yasaklanması… 8 – 12 Nisan 2021 haftası sansür gündemini derledik


Ali Haydar Hakverdi: “Aşı olmayan sanatçılara kapalı ortamda prova ve kayıt dayatılıyor:” (8 Nisan) CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, Türkiye’de vaka sayıları rekor kırarken orkestra ve koro sanatçılarının 200 kişilik provaya çağrıldığını belirtti.

Silvan’da çok dilli tabela yerine sadece Türkçe tabela: (8 Nisan) Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde önceki kayyım döneminde kaldırılan çok dilli ‘hoş geldiniz’ tabelalarının yerine sadece Türkçe olan tabelalar yerleştirildi.

Boğaziçi’nde sanat eserleri yine tahrip edildi: (8 Nisan) Kayyım rektöre karşı Boğaziçi öğrencilerinin protestoları devam ederken yıllardır kampüste yer alan bir sanat eserinin ve öğrenciler tarafından daha önce gökkuşağı renklerine boyanan merdivenlerin üzeri başka bir renkle boyandı.

Son kalan sosyal ağ Pinterest de Türkiye’ye temsilci atıyor: (9 Nisan) Görsel paylaşım ağırlıklı sosyal ağ platformu Pinterest, Türkiye’de temsilci atadı.

Ersin Korkut “Amed başkentimiz” sözleri nedeniyle hedef gösterildi: (12 Nisan) Oyuncu Ersin Korkut, bir TikTok videosunda sarf ettiği “Diyarbakır Amed, başkentimiz” sözleri nedeniyle pek çok gazetenin, siyasetçinin ve sosyal medya kullanıcısının hedefi oldu. Tepkilerin ardından bir açıklama paylaşan Korkut yanlış anlaşıldığını söyledi.

Mizah kitabına ‘kamu güvenliği tehlikeye düşüyor’ yasağı: (12 Nisan) Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi yönetimi, Oktay Candemir’in bir tutukluya yazdığı ve mizahi bir dil kullandığı Görücü-Bölücü Hikayeler kitabını teslim etmedi. Candemir yasak için “Cezaevindeki tutsakların iyileştirme sürecine zarar vereceği gerekçesi ile kitaba yasak uygulanması bir komedidir” dedi.

Haftanın erişime engellenen içerikleri: (5 – 12 Nisan) Ilısu Barajı kamulaştırmasına dair rüşvetin yer aldığı görüntülere, JinNews’un internet sitesine, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Gökal Beldesi’ne kalan borçlarla ilgili habere ve “Paradise Papers” içeriklerine erişim engeli getirildi.