Silvan’da çok dilli tabela yerine sadece Türkçe tabela

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde önceki kayyım döneminde kaldırılan çok dilli ‘hoş geldiniz’ tabelalarının yerine sadece Türkçe olan tabelalar yerleştirildi


Kürt şehirlerindeki belediyelere atanan kayyımların ‘tabela yenileme’ adı altında kamusal alanda Kürtçe’nin kullanımına karşı gerçekleştirdikleri uygulamalara Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde bir yenisi eklendi.

Silvan Belediyesi kayyımı ve ilçe kaymakamı Murat Öztürk, ilçenin her iki girişine sadece Türkçe içerikte ışıklı tabelalar dikti.

2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediye tarafından ilçenin giriş ve çıkışlarına yerleştirilen Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “İlçemize Hoş Geldiniz” yazılı tabela, 2016’da ilk kayyım atamalarının ardından ardından gizli bir şekilde kaldırılmıştı.

YENİ TABELAYI KAYMAKAMLIK DUYURDU

HDP’li Eş Başkanlar Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu görevden alınarak yerlerine kayyım olarak o zamanki ilçe kaymakamı Mehmet Uslu atandı. Kısa süre sonra Mehmet Uslu görevden alınarak ilçeye yeni bir kaymakam atanınca belediye kayyımı da değişmiş oldu.

Son bir yıl içinde ilçeye atanan üçüncü kayyım olan kaymakam Murat Öztürk’ün talimatıyla, ilçe girişlerindeki tabelaların yerine sadece Türkçe olarak “Silvan’a Hoş Geldiniz” yazılı ışıklı tabelalar yerleştirildi.

Öte yandan belediye tarafından yerleştirilen söz konusu tabelanın duyurusunun Silvan Kaymakamlığı’nın Twitter hesabından yapılması da dikkat çekti. Yapılan paylaşımda, “Diyarbakır’dan ve Batman’dan İlçemize giriş güzergahında belediyemiz tarafından ‘Silvan’a Hoşgeldiniz’ aydınlatmalı tabela çalışması yapılmıştır” ifadelerine yer verildi.

“KÜRT DİLİ YOK SAYILIYOR”

24 Mart 2020 tarihinde görevden alınan Silvan Belediyesi Eş Başkanları Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu, Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuyla ilgili ortak bir açıklama yaptılar. Kayyımların Kürtçeye yönelik uygulamalarına tepki gösterilen açıklama şöyle: “Bugün değil, yıllardır Kürt dili, kültür ve sanatı yok sayılıyor. Son bir yılda Silvan halkının iradesine 3 ayrı kayyım atandı. Önceki kayyımlar Meya Kadın Kurumu, Silvan Dil Kurumu, Zembilfiroş Kültür ve Sanat Kurumu’nu kapattılar. İlçe nüfusu tamamen Kürt olmasına rağmen, kayyım tek bir Kürtçe kelimenin dahi yer almadığı bir tabela dikiyor. Bu Kürt dilini tanımamaktır. Bu uygulamayı kabul etmiyor ve kınıyoruz.”