Ali Haydar Hakverdi: “Henüz aşı olmayan sanatçılara kapalı ortamda prova ve kayıt dayatılıyor”

CHP milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, Türkiye’de vaka sayıları rekor kırarken orkestra ve koro sanatçılarının 200 kişilik provaya çağrıldığını belirtti


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi; 12 – 15 Nisan tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Devlet Opera ve Balesi Korosu’na ve Türk Sanat Müziği Korosu’na, Ankara Arena Spor Salonu’nda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceğinin bildirildiğini açıkladı. TBMM’nin görevlendirdiği yaklaşık 200 sanatçı ve teknik ekibin dört gün boyunca kapalı ortamda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceğini fakat sanatçılardan herhangi bir şekilde Kovid-19 testinin istenmediği belirten Hakverdi, “Bu kadar hastalık ve ölüm yetmemiş olacak ki henüz aşı olmayan sanatçılar grubuna provalar ve kayıt görevleri verilmiştir” dedi.

Hakverdi, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle bir soru önergesi de hazırladı.

BirGün‘de yer alan habere göre CHP’li Hakverdi konuyla ilgili “12-15 Nisan tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Devlet Opera ve Balesi Korosu’na, Türk Sanat Müziği Korosu’na, Ankara Arena Spor salonunda prova ve kayıt programı gerçekleştirileceği bildirildi. Söz konusu çalışmanın 4 gün süreceği, bu kayıt ve provalarda yaklaşık 200 sanatçının ve belli sayıda teknik ekibin görevlendirildiği belirtilmiştir. Yapılması planlanan konser programına dâhil olan tüm sanatçılardan ve teknik ekipten şu ana kadar herhangi bir Kovid-19 testi istenmemiştir. Diğer taraftan, nefesli çalgıların maskesiz çalındığı göz önüne alınırsa, hastalığın nefes yolu ile herkese bulaş olabilme ihtimali provalara ve kayda katılan tüm sanatçıları ve personeli endişelendirmektedir” sözlerini sarf etti.

Hakverdi ayrıca, “Vaka ve vefat sayısında rekorlar kırılmaktayken söz konusu bu tablonun sorumlusu tıka basa kongreler yapan AKP iktidarıdır. Bu kadar hastalık ve ölüm yetmemiş olacak ki henüz aşı olmayan sanatçılar grubuna provalar ve kayıt görevleri verilmiştir” eleştirisinde bulundu.

CHP’li Hakverdi’nin, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle yönelttiği önergede aşağıdaki ifadeler yer aldı:

“1- 7 Nisan 2021 tarihi itibarıyla 54 bin 740 vakanın ve 276 vefatın olduğu bir ortamda, bu kadar kalabalık bir konser kaydının yapılmasının sebebi nedir?

2- Hastalığın bu kadar yaygın olduğu bir ortamda söz konusu kaydın yapılması ne kadar elzemdir?

3- Bakanlığınıza, söz konusu konserin yapılması hususunda herhangi bir kurum ya da kişi tarafından baskı yapılmış mıdır?

4- Özellikle nefesli çalgılar yolu ile provalarda ve kayıtta bulunacak olan tüm sanatçılara ve personele hastalık bulaşması riski bakanlığınız tarafından göz önüne alınmış mıdır?”