Haftanın sansür gündemi

RTÜK’ten televizyon kanallarına cezalar, belgesel sinemacı Can Candan’a verilen disiplin cezasına iptal kararı, Disney+ Türkiye’den sansür iddiası, ‘sansür yasası’ndan dava ve heykele saldırı… 20 Mart – 4 Nisan 2023 tarihleri arasındaki sansür gündemini sizler için derledik


EngelliWeb erişime engellendi: (22 Mart) İfade Özgürlüğü Derneği’nin EngelliWeb projesine ait web sitesi erişime engellendi. Engel kararı da EngelliWeb sitesinden paylaşıldı.

RTÜK’ten Halk TV’ye, FOX TV’ye, Show TV’ye ve TELE 1’e ceza: (22 Mart) RTÜK’ün 22 Mart tarihli toplantısında Halk TV’ye, Show TV’ye, FOX TV’ye ve TELE 1’e para ve yayın durdurma ceza kararları verildi. Halk TV’ye verilen cezanın gerekçesi olarak, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Dad kitabının bir programda gösterilmesi sunuldu. Üst Kurul Show TV’ye ise, Kızılcık Şerbeti dizisindeki kadına yönelik şiddet sahneleri nedeniyle yüzde 5 para cezası ve 5 kez de program durdurma cezası verdi.

Belgesel sinemacı Can Candan’a verilen disiplin cezasına iptal kararı: (23 Mart) Belgesel sinemacı ve akademisyen Can Candan, Nisan 2022’de Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyım yönetimi tarafından kendisine bir Twitter paylaşımına istinaden verdiği disiplin cezasının iptali için açtığı davada, mahkemenin disiplin cezasının iptaline karar verdiğini duyurdu.

Disney+ Türkiye’den Only Murders in the Building dizisine sansür iddiası: (28 Mart) Dijital platform Disney+ Türkiye’nin, Amerika menşeli dijital platform Hulu yapımı Only Murders in the Building dizisinin 6. bölümünü yayın listesinden kaldırdığı iddia edildi. Bölümün yayından kaldırılmasına sebep olarak; dizideki karakterlerden birinin, Türklerin “Yunan ve Ermeni Soykırımları yaptığına” dair ifadeleri gösterildi. Takvim gazetesinin 2021’deki bir haberinde de dizi, bahsi geçen ifadeler üzerinden hedef gösterilmişti.

EMEP’in deprem afişine dava: (4 Nisan) Emek Partisi’nin (EMEP) 6 Şubat depremlerinde önlemler alınmaması üzerinden iktidarı eleştiren afişlerine, ‘dezenformasyon yasası’ üzerinden dava açıldı.

Ordu’da ‘Üç Kız’ heykeline saldırı: (4 Nisan) Ordu’daki “Üç Kız” heykeline 17 yıl içinde dördüncü kez saldırıldığı ve heykellerden birinin ayağının gövdesinden ayrılıp zarar verildiği öğrenildi. Daha önce de heykellerden birine aynı şekilde zarar verildiği biliniyor.