Boğaziçi’nde sanat eserleri yine tahrip edildi

Kayyım rektöre karşı Boğaziçi öğrencilerinin protestoları devam ederken dün gece kampüste yer alan bir sanat eserinin ve öğrenciler tarafından daha önce gökkuşağı renklerine boyanan merdivenlerin üzeri başka bir renkle boyandı


Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Cumhurbaşkanı kararı ile Prof. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına bu anlamda üniversitelerinin özgür ve demokratik ortamının sarsılmasına karşı başlattıkları protesto eylemlerini sürdürüyor. Soruşturmalar, polis şiddeti, gözaltı ve tutuklamaların gölgesinde direnişlerinin özüne ilişkin olduğunu söyledikleri bir sergi faaliyetine devam eden öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi’nin atmosferine sahip çıkmanın bir parçasının da kültürel çalışmalar olduğunu her seferinde vurguluyor. Direniş kapsamında açtıkları sergide yer alan bir çalışma bahane edilerek hedef gösterilen öğrencilerin kültürel ve sanatsal ısrarı bir kez daha sansürle karşılaştı.

Boğaziçi Dayanışma adıyla direnişe dair her türlü gelişmeyi öğrencilerin birinci ağızdan kamuoyuna duyurduğu Twitter hesabı dün gece şu bilgiyi paylaştı:

YILLARDIR KAMPÜSTE SERGİLENEN BİR ESERİN ÜZERİ BOYANMIŞ

Daha sonra görüştüğümüz Boun Sergi ekibi, Halil Ege Doğramacı adında Boğaziçili ve başarılı bir sanatçının kampüste yıllardır yer alan bir eserinin dün gece itibariyle üzerinin boyandığını aktardı. Ekip, attıkları iletide de görüleceği gibi, gökkuşağı renklerine boyadıkları merdivenlerin de boya ile adeta üzerlerinin karalandığını dile getirdi.

Öğrenciler ayrıca bu yıl pandemide okul kapalıyken aynı sanatçının başka bir çalışmasının da ikiye bölünüp atıldığını belirtti.
Eserleri tahrip edilerek sansürlenen sanatçının uzun bir süre güzel sanatlar kulübünün başkanlığını da sürdürdüğü vurgulandı.

 

Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde yıllardır açık alanda duran tablosu vandalize edilen sanatçı Halil Doğramacı Instagram hesabından, eserini en yüksek teklif verene satıp ordan gelen parayı da LGBTİ+ ve kadın derneklerine bağışlayacağını açıkladı.

Doğramacı hesabından şu notla kararını duyurdu: “Tabloyu indirdik!
Gönderiyi şikayet ederek kaldırıyorlar. Lütfen paylaşırsanız ss alarak paylaşın
Tabloyu indirdik çünkü bu tabloyu onu lekeleyenlerin düşman oldukları her şeye destek olmak için satacağım

Bu akşam abluka altındaki boğaziçi üniversitesine girerek. 2018’den beri bir çizik bile almamış bu tabloyu çerçevesinden çıkardık.
Onu gece vakti lekeleyen sansürleyen ve bunlara sevinenlere şunu söylüyorum.

Bu tabloyu bir günde siz ünlü kıldınız ve sayenizde bu tabloyu satabilirsem gelen paranın tamamını sizin nefret ettiğiniz insanlarla dayanışmak için kullanacağım

Translarla
Lezbiyenlerle
Biseksüellerle
Direnenlerle

Bu günden itibaren 5 gün içerisinde gelen en yüksek teklifin tamamını LGBTİ+ ve kadın derneklerine bağış olarak ileteceğim
Öyle ki sizin pisliğinizi gökkuşaklarıyla iyilik ile yıkıyacağız!”

Boğaziçi öğrencileri çalışmaları hedef gösterilmeden önce de sergideki kimi çalışmalarının ortadan kaybolduğunu duyurmuştu  ve bir müdahalenin söz konusu olduğuna dikkat çekmişlerdi.