Başlığında “Türkçe edebiyat” ifadesi kullanıldığı için hedef gösterilen etkinliği İBB iptal etti

İBB tarafından düzenlenecek olan “Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş Leyla Erbil” başlıklı seminer “Türk edebiyatı” yerine “Türkçe edebiyat” ibaresi geçtiği için hedef gösterildi. İBB etkinliğin duyurusunu kaldırarak etkinliğin iptal edildiğini duyurdu


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü tarafından 23 Kasım’da Atatürk Kitaplığı’nda düzenlediği “İstanbul’u Yürüyerek Anlamak” serisinin üçüncüsü olan “Türkçe Edebiyatın Flanözleri, Evden Dışarı Çıkmak: Nezihe Muhiddin, Suat Derviş Leyla Erbil” başlıklı bir etkinlik düzenleyeceğini duyurmuştu. Etkinliğin isminde geçen “Türkçe Edebiyat” ifadesi nedeniyle sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından iptal edildi. Etkinliğin sosyal medyada yapılan baskı nedeniyle iptal edilmesi de sosyal medyada tepkiye neden oldu. Bianet’te yer alan Evrim Kepenek imzalı habere göre etkinliği düzenlediği için hedef gösterilen Dr. Senem Timuroğlu, hakaret ve damgalama içeren paylaşımlar hakkında suç duyurusu yapacaklarını açıkladı. 

Timuroğlu şunlar söyledi:

“Kendi argümanlarını kalemiyle sakince savunmak yerine, bağırıp çağırarak, dörtnala hakaretler savurarak, türlü karalama, iftiralarla bir takım kendini bilmezler tarafından linç girişiminde bulunuldu. Kendimizi bu saldırgan güruhtan korumak için etkinliği iptal etmek zorunda kaldık.”

“Öyle ki amaçları Türk edebiyatı/ Türkçe edebiyat tartışması yapmak değil; bana ve etkinliğin gerçekleşeceği kuruma saldırmak. Yoksa sakince eleştirilerini kaleme almayı tercih ederlerdi; yani beni “terörist” olmakla yaftalamaya neden ihtiyaç duysunlar ki? Buradan duyuruyorum, bu ithamlarda, iftiralarda bulunanlara dava açacağım.”

“Her edebiyatçı kendi zaviyesinden bakmakta özgürdür, biri Türk edebiyatı der, diğeri Edebiyatın vatanı dildir, Millet ya da Irk değildir diyerek Türkçe kullanımını seçer.”