Haftanın erişime engellenen içerikleri

Ilısu Barajı kamulaştırmasında dair rüşvetin yer aldığı görüntülere, JinNews’un internet sitesine, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Gökal Beldesi’ne kalan borçlarla ilgili habere ve “Paradise Papers” içeriklerine getirilen erişim engellemeleri. 5 – 12 Nisan haftasının erişime engellenen haberlerini derledik


Hasankeyf projesinde rüşveti gösteren görüntülere engelleme: Hasankeyf’i sular altında bırakan Ilısu Barajı kamulaştırmasında 21 kişinin aldığı toplam 90 milyon TL’lik rüşvete ait olduğu iddia edilen görüntülerin yer aldığı YouTube videoları, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Mart 2021 tarih ve 2021/1522 sayılı kararı ile engellendi.

JinNews’un internet sitesine gelen engellemeler: Kadın haber ajansı JinNews’un jinnews16.xyz; jinnews17.xyz ve jinnews18.xyz alan adlarına erişim millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle, sırasıyla 2021’e 1935, 1933 ve 1934 sayılı kararlar ile; Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Nisan 2021 tarih ve aşağıdaki kararlarıyla engellendi.

AKP’den kalan borçlar sebebiyle belediyeye gelen haciz haberine engel: Erbaa’daki Gökal Beldesi Belediyesi’ne Adalet ve Kalkınma Partisi döneminden kalan borçlar nedeniyle haciz gelmesi ve Milliyetçi Hareket Partili (MHP) Başkan Osman Akbulut’un icrayı AKP’li İl Genel Meclis üyesi Mesut Er’in ailesine ait şirketin yaptığını söylemesiyle ilgili haber, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; Erbaa Sulh Ceza Hakimliği’nin 5 Nisan 2021 tarih ve 2021/397 sayılı kararı ile erişime engellendi.

Serhat Albayrak ile ilgili içeriklerin erişime engellenmesi haberlerine getirilen erişim engeli: Gazeteci Pelin Ünker’in, “Paradise Papers” haberi nedeniyle dönemin Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ve ağabeyi Serhat Albayrak ve Çalık Holding’in şikâyeti üzerine yargılandığı dava haberlerinin erişime engellendiği ile ilgili birçok haber sitesinde yer alan içerik ve sosyal medya paylaşımları, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 9 Nisan 2021 tarih ve 2021/2357 sayılı kararı ile erişime engellendi ve içeriklerin silinmesine karar verildi.

Engelliweb’in içeriğine engel: İfade Özgürlüğü Derneği’nin (İFÖD) internet sitesi Engelliweb’te yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğulları Burak ve Bilal Erdoğan’ın arkadaşı Fatih Başcı’nın aldığı ihalelerle ilgili haberlerin erişime engellendiğini duyurduğu içeriği, kişilik hakları ihlali gerekçesiyle; İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Şubat 2021 tarih ve 2021/677 sayılı kararı ile erişime engellendi.