Son kalan sosyal ağ Pinterest de Türkiye’ye temsilci atıyor

Görsel paylaşım ağırlıklı sosyal ağ platformu Pinterest, Türkiye’de temsilci atadı


Pinterest, kamuoyunda yeni sosyal medya yasası olarak bilinen yasa değişikliği kapsamında Türkiye’ye temsilci atadığını duyurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan olayı duyururken, Pinterest’in temsilci atamayan son sosyal ağ platformu olduğunu belirtti ve “Böylelikle yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı” dedi. Sayan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bu durumun Türkiye için bir kazanım olduğunu ifade ederek, “Milletimizin dijital dünyadaki hakları artık daha etkin korunacak” değerlendirmesinde bulundu. Sayan, bant daraltma yaptırımı uygulanmadan sosyal ağların ülkeye gelmesinin sevindirici olduğunu da söyledi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 29 Temmuz 2020’de kabul edilerek kanunlaşan “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Yasa” sonrasında Türkiye’ye temsilci atamayan sosyal medya platformlarına ilk seferde 10, ikinci seferde 30 milyon TL olmak üzere toplam 40 milyon TL para cezası uygulanmıştı. Sonraki süreçte Twitter ve Pinterest’e reklam yasağı getirilmişti.

Reklam yasağı kararından itibaren üç ay içinde yükümlülüklerini yerine getirmeyen platformların internet trafiği bant genişliği ilk seferinde yüzde 50, daha sonra da yüzde 90 oranında daraltılacaktı. Verilen para cezalarının ardından VK, YouTube, TikTok, LinkedIn, Facebook, Twitter ve Dailymotion Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmişti.