Haftanın Sansür Gündemi

AİHM’in Demirtaş kararı, Can Dündar, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan hakkında hapis talepleri, Mizah Festivali’nde karikatür söyleşisi iptali, Ticaret Bakanlığı’ndan Evrensel’e ‘reklam’ cezası, Olay Tv’nin kapanması, Basın İlan Kurumu’ndan Sözcü Gazetesi’ne inceleme ve erişime engellenen haberler… 21 Aralık – 4 Ocak haftaları arasındaki sansür gündemini derledik


İçişleri Bakanı’na ve Valilere derneklere kayyım atama yetkisine tepki: İçişleri Bakanı’na, derneklere kayyım atama yetkisi veren kanun maddesi muhalefet partilerinin eleştirilerine rağmen kabul edilmişti. Gelişme üzerine STK’lar “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifi Anayasaya ve Örgütlenme Özgürlüğüne Aykırıdır!” başlığıyla bir imza kampanyası başlattı.

Can Dündar’a 27 yıl 6 ay hapis cezası: Gazeteci Can Dündar’a ‘askeri casusluk’ ve ‘terör örgütüne yardım etme’ suçlarından hapis cezası verildi.

AİHM’den Demirtaş kararı: “Derhal serbest bırakılmalı”: AİHM, Selahattin Demirtaş’ın hukuki değil siyasi gerekçelerle tutuklandığı sonucuna varıp derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti.

Mizah Festivali’nde karikatür söyleşisi iptal edildi: İzmir Mizah Festivalinde hedef gösterilen karikatüristler Plantu ve Michel Kichka’nın katılacağı ‘Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah’ başlıklı söyleşi iptal edildi.

Olay TV kapandı: “Bu yayıncılığı daha fazla sürdüremeyeceğimizi anladık”: Yayın hayatına 30 Kasım’da başlayan Olay TV, 25 Aralık itibari ile yayın hayatına son verdi.

Şair Yılmaz Odabaşı gözaltına alındı: Şair Yılmaz Odabaşı, 30 Aralık 2020’de Twitter hesabında noter işlemi yaptığı sırada gözaltına alındığını ve Kandıra Cezaevi’ne götürüldüğünü duyurdu.

Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’na toplam 158 yıl hapis talebi: Metastaz 2: Cendere kitabından dolayı açılan 14 ayrı soruşturmada, gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu için toplamda 158 yıl hapis cezası istendi. 

‘Büyülü Gökkuşağı’ isimli çocuk kitabı muzır bulundu: Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, çocuk kitabı olarak yayınlanan Ben De Okuyorum Öykü Dizisi 3 – Büyülü Gökkuşağı kitabını muzır ilan etti. 

Ticaret Bakanlığı’ndan Evrensel’e ‘reklam’ cezası: Ticaret Bakanlığı, Evrensel’in TELE 1’de yayınlanan 25. yıl videosundaki sarı, kırmızı ve yeşil renklerde bir tülbent tutan kız çocuğu görüntüsünü gerekçe göstererek gazeteye 20 bin 953 TL para cezası kesti.

Van’da 5 yıldır sürdürülen yasağa yine ‘pandemi kılıfı’: Van Valiliği, 5 yıldır sürdürdüğü eylem ve etkinlik yasağını, bu kez koronavirüs salgınını gerekçe göstererek uzattı. 

BİM’in sansürletmek istediği Milli Gazete haberine göre ‘marketler ette vurgun yapmış’: Milli Gazete, BİM’in reklamını geri çekmesine sebep olan haberi açıkladı. BİM’in Sadettin İnan imzalı ‘Ucuz ette hileli satış’ başlıklı haberin yayımlanmamasını istediği ancak bu talebin geri çevrilmesi sonrası Milli Gazete’ye verdiği ilanı geri çektiği belirtildi. 

CHP eski milletvekili Fikri Sağlar hakkında soruşturma açıldı: CHP eski milletvekili Fikri Sağlar’a, televizyon programında söylediği “Türbanlı bir hakimin karşısına çıktığım zaman adaleti yerine getireceği konusunda kuşkum var” sözlerine dair soruşturma açıldı.

Basın İlan Kurumu’ndan Sözcü Gazetesi’ne ‘Ayasofya’ incelemesi: Sözcü Gazetesi’nin “2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” manşetinde Ayasofya’nın ibadete açılmasının da yer almasına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gazeteyi hedef almasının ardından haberin “maşeri vicdanı yaraladığını” söyleyen BİK, gazeteye inceleme başlatıldığını duyurdu.

Gazeteci Mazlum Dolan’a yedi yıl altı ay hapis cezası: 2015’te Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında ilçede mahsur kalan DİHA muhabiri Mazlum Dolan hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davada gazeteciye yedi yıl altı ay hapis cezası verildi.

Tunç davasında Türkiye’nin talebine Almanya’dan ikinci ret: Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla yargılanan Ferhat Tunç’un ifadesinin Almanya’da alınması talebini Dermstadt Savcılığı reddetti. Bu ret Almanya’nın Tunç hakkında verdiği ikinci karar oldu.

Haftanın erişime engellenen haberleri: Hamza Yerlikaya’nın sahte diploması, define kazısı sonucu yok olan göl ve Bilal Erdoğan’ın arkadaşının ihalesine dair haberlere erişim engeli getirildi. 28 Aralık – 4 Ocak haftasının erişime engellenen haberlerini derledik.