Olay TV kapandı: “Bu yayıncılığı daha fazla sürdüremeyeceğimizi anladık”

Yayın hayatına 30 Kasım’da başlayan Olay TV, 25 Aralık itibari ile yayın hayatına son verdi


Yayın hayatına 30 Kasım’da başlayan ve HDP’nin Meclis grup toplantısını yayımladığı için baskı gördüğü öne sürülen Olay TV, açıldıktan 26 gün sonra 25 Aralık akşamı kapandı. Kanal çalışanlarının alkışlı protestosuyla son bulan yayında kanalın Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Sarılar, “Habercilik anlayışı ve yanınımız zannediyorum bir sürü yerleri rahatsız etti. Cavit Bey, ‘Bana iktidardan büyük baskı var’ dedi. ‘Çok ağır baskı altındayım, devam edemeyeceğim’ dedi” ifadelerini kullandı.

ÇAĞLAR: “YAYINLAR BENİ RAHATSIZ ETTİ”

DHA’nın haberine göre ise Cavit Çağlar şu açıklamayı yaptı:

“Ben merkez sağda siyaset yapmış bu ülkeye hizmet etmiş bir kişiyim. Olay TV yayın ekibinin yaptığı yayınlar beni rahatsız etti. Tarafsız yayın yaparken HDP yayınlarına ağırlık verilmesi üzerine bu konuyu beraber iş birliği yaptığım ortağıma ilettim. Bunun üzerine ‘Yeni bazı arkadaşları kanala ilave edip denge kuralım’ dediğimde ortağım bunu kabul etmedi. Ben de bu şartlarda devam edemeyeceğim, kanaldan ayrılmak durumunda kalacağımı söyledim. Bu iş bana ders oldu.”

AKP’Lİ ÖZKAN: “SABAHTAN AKŞAMA, AKŞAMDAN SABAHA HDP YAYINLARI YAPABİLİRSİNİZ”

Kanalın kapanması Meclis Genel Kurulu’nda da gündeme geldi. AKP Milletvekili Cahit Özkan, tüm yaşananlara rağmen ülkede basın özgürlüğü olduğunu savunarak “Avrupa Konseyi üyesi ülkelerde nasıl bir medya özgürlüğü, haber alma hakkı özgürlüğü varsa, bugün hamdolsun bizde de var” dedi. Özkan’a “Gerçekleri anlatın, gerçekleri” diyerek tepki gösteren HDP’li vekiller, “İnsanın yüzü olsa kızarır” ifadelerini kullandılar.