‘Basın alanındaki demokratik birikimimiz sansürleniyor’

CHP Milletvekili Süleyman Girgin, Basın İlan Kurumu’nun Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet’e yönelik ilan kesme uygulamalarına bir an önce son vermesi gerektiğini belirtti


CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, muhalif basına Basın İlan Kurumu’nun uyguladığı ekonomik sansüre dikkat çekti.

Yandaş medyanın bu duruma sessiz kaldığını belirten Girgin, işçi ve emekçilerin sorunlarını görünür kılmaya çalışan Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerine Basın İlan Kurumu tarafından getirilen ilan kesme uygulamasıyla sansür yapıldığını söyledi. Girgin, Basın ilan Kurumu üzerinden uygulanan bu iktidar politikasının derhal son bulması gerektiğini belirtti.

‘EMEKÇİLERİN SESİ OLAN GAZETELER ABLUKAYA ALINMIŞ DURUMDA’

Süleyman Girgin’in açıklamaları şöyle:

“Salgın bir kez daha gösterdi ki yaşamı üreten işçi ve emekçilerdir. Kullandığımız elektrik, su, yediğimiz ekmek, gönderdiğimiz kargo, giydiğimiz kıyafet, sağlığımız, eğitimimiz… Hepsi işçilerin ve emekçilerin üretimiyle meydana geliyor. Sermaye medyası bunu gizlemek için elinden geleni yapsa da, tüm halkımız bunu bir kez daha gördü.”

Fakat ülkemizin basın alanındaki demokratik birikimi halktan yana, kamucu bir çizgide, işçilerin seslerini, sorunlarını görünür kılmaya çalışıyor. Basılı yaygın medyada bunun temsilciliğini Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet Gazeteleri sürdürüyor.

Ama emekçilerin sesi olan bu gazeteler, iktidar tarafından ablukaya alınmış durumda. Halkın haber alma hakkı için gazeteleri desteklemek için kurulan Basın İlan Kurumu uyduruk gerekçelerle aylardır ilan hakkını engelliyor ve mali sansür uyguluyor.