Basın örgütlerinden Evrensel’le dayanışma çağrısı

Basın örgütleri, Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla açılan davaya tepki gösterdi: Ekonomik istikrarın finans haberciliğini özgürce yapmaktan da geçtiğini vurgulamak için Çağrı Sarı’nın yanında olacağız


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kardeşinin de adının geçtiği, ‘Paradise Belgeleri’ olarak adlandırılan belgeleri haberleştiren Evrensel gazetesine Berat ve Serhat Albayrak’ın şikayeti üzerine ‘hakaret’ ve ‘iftira’ suçlamalarıyla açılan davaya basın örgütleri tepki gösterdi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Evrensel Gazetesi Eski Yazı işleri Müdürü Çağrı Sarı’ya yapılan haberler nedeniyle açılan davanın duruşması çarşamba günü görülecek. Türkiye’de maalesef gazeteciler için haber yapmanın bedeli hakkında dava açılması, tutuklanmak, özgürlüğünden mahrum bırakılmak. Evrensel gazetesinin haberini yaptığı Paradise Belgelerinde Enerji Bakanı Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ın da adının geçmesi dünyanın her yerinde haber değeri taşır. Kaldı ki bu belgelerde isimleri geçenler hakkında herhangi bir işlem yapılmazken bunu haberleştirenler hakkında dava açılması kabul edilebilir değildir. Biz gazetecilerin birinci görevi kamu çıkarını ön planda tutarak haber yapmaktır. Biz haberlerimizi yaparken, halka haberi ulaştırırken buna dikkat ederiz. Oturdukları koltukları kişisel menfaatleri için kullananları kamuoyuna duyurmak bizim birinci görevimizdir. Kamunun çıkarı kişilerin çıkarından önce gelir. Kaldı ki Evrensel gazetesi bu haberi bir milletvekilinin açıklamalarına dayanarak aktarmıştır. Çarşamba günü duruşması görülecek olan Çağrı Sarı’nın yanında olduğumuzun bilinmesini, Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak haberi savunmaya devam edeceğimizi ilan ederiz” dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ise “Finans sektörü, Türkiye’de gazetecilik için, belki askeri meselelerin güncelleştirilmesi kadar daima önemli bir “yasak bölge” oldu. İktidar, bu alana “Burnunu sokan” meslektaşlarımız Çağrı Sarı ve Çiğdem Toker’i hapis veya ağır tazminat tehdidiyle yola getirmeyi amaçlıyor. Ekonomik istikrarın finans haberciliğini özgürce yapmaktan da geçtiğini vurgulamak için RSF olarak 13 Haziran’da Çağrı Sarı’nın yanında olacağız” açıklamasında bulundu.

DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, meslektaşlarını mahkemeye çağırarak, “Türkiye hararetli bir seçim ortamında, seçimden sonra ne olacağı konuşuluyor hep. Şu anda, abartısız söylüyorum, gazeteciler hakkında binlerce dava var. Bu davaların düşürülmesi gerekiyor. İçerideki meslektaşlarımızın serbest bırakılması gerekiyor. Bu seçim sürecinde siyasi partiler, cumhurbaşkanı adayları bu konuda bir şeyler söylemeliler. Çünkü gazeteciler özgür olmadığı sürece bu ülkede demokrasi de olmayacak. Bunu hepimiz biliyoruz. Umarız iktidarı rahatsız eden her yayına açılan bu davalar önümüzdeki dönemde bitmiş olur. Bu dava da düşmüş olur” dedi.

Gazetenin eski sorumlu yazı işleri müdürü Çağrı Sarı’nın yargılandığı dava yarın Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde saat 11’de görülecek.