BİK’ten Evrensel’e 5 günlük ilan cezası

Basın İlan Kurumu, “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber nedeniyle Evrensel gazetesine 5 günlük ilan kesme cezası verdi


Evrensel Gazetesi’ne “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber nedeniyle 5 günlük ilan kesme cezası verildi. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki ikametinin yanındaki vakıf arazisine işlem yapmasına tepki göstermesinin yer aldığı habere dair Basın İlan Kurumu’nun aldığı kararda, “Haberin saptırıldığı ve çarpıtıldığı, haberde gerçek dışı ifadeler kullanıldığı, algı yaratıldığı” iddiası yer aldı.

Yapılan savunmada Evrensel Gazetesi ise şunları belirtti: “Haber okunduğunda görüleceği üzere, hukuka uygunluk ve basın ahlak esaslarına uygunluk sınırları içerisindedir. Dolayısıyla bu tür bir haber hakkında basın ahlak esaslarına uygun olmadığı gerekçesi ile şikayet edilmesi, basının eleştirel herhangi bir haberle ilgili olarak sürekli baskı altında kalması anlamına gelecektir. Çünkü burada, siyasiler arasında kamuoyuna da yansıyan bir tartışma vardır ve bir gazete olarak bunun haberinin yapılması basının her şeyden önce görevidir. Haber basın ahlak esaslarına da uygundur.”

Haberin gerçeğe aykırı olduğunu savunan Basın İlan Kurumu da karar gerekçesinde, “Şikayetçi hakkında haksız bir isnat niteliğindedir ve gazetenin bu haber ile ilgili olarak gerekli araştırmayı yapmadan bu haberi yayınladığını ortaya koymaktadır. Böylece Günlük Evrensel gazetesinin, bu haberi ile basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak, bu haberi gereğince araştırma yapmadan yayınlayarak ve bu konuda şikayetçi hakkında da haksız isnatlarda bulunarak…” ifadelerine yer verdi. Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının 1. maddesi ile bu maddenin (ı) bendini ihlal edildiğini savunan BİK, 5 günlük ilan kesme cezası verilmesine hükmetti.

Ceza kesilen haberle ilgili daha önce Evrensel’e konuşan Özgür Özel, Fahrettin Altun’un gerçek niyetinin, ana muhalefet partisinin grup başkanvekilinin yaptığı bir açıklamayı haberleştirmesini engellemek ve fiilen kontrol altına alamadığı basın kuruluşlarını baskıyla, cezayla kontrol altına almak olduğunu vurgulamıştı. Özel, şunları söylemişti: “Muhalefet milletvekillerini fezlekelerle, muhalefet belediyelerini kayyımlarla ve engellemelerle yıldırmaya çalışanlar gazetecilik yapan basın kuruluşlarını da ilan ve reklam baskısıyla çalışamaz hale getirmeyi amaçlamaktadır.”