AYM “basın özgürlüğü ihlali” demişti; BİK durmadı BirGün’e ceza kesti

Yayın kuruluşlarının maddi bir sansür olarak yorumladıkları BİK cezaları AYM’nin ‘basın özgürlüğü ihlali’ kararına rağmen sürdürüldü. Kurum, Wushu Federasyonu’yla ilgili bir haberi gerekçe göstererek BirGün’e iki gün daha ilan kesme cezası verdi


Basın İlan Kurumu (BİK), “Wushu Federasyonu’nun sorumlusu Velioğlu, Hizbullah’tan hapis yatmış: Gericiliğin spor yapılanması” başlıklı haberi nedeniyle BirGün’e 2 gün resmî reklam ve ilan kesme cezası verdi. Wushu Federasyonu Asbaşkanı Rıdvan Duran aynı zamanda BİK Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

17 Ocak’ta BirGün’de yayımlanan haber, BİK’e şikâyet edilerek ceza konusu oldu. BirGün’ün avukatlarının şikâyete ilişkin yaptığı savunmada, haberin doğru olduğuna ve basın özgürlüğü sınırları içerisinde kaldığına dikkat çekildi. Ayrıca savunmada, BİK’in yargısal yetki kullandığına ve bu durumun da tarafsızlık ilkesinin açık bir ihlali olduğuna vurgu yapıldı.

EK GÖSTERGELERİ DE KESTİ

BİK’in resmî ilan ve reklam kesme cezasına yönelik kararında ise haber nedeniyle Federasyon Başkanı Akyüz’ün ‘Hizbullah ve terör örgütleriyle ilgisi varmış gibi sonuca varılmasına yol açtığı’ ileri sürüldü. Buna dayanarak BİK, gazetenin ilan ve reklamlarının 2 gün süreyle kesilmesine karar verirken internet sitesinin yararlandığı ek göstergeleri de kesti.

AYM İLAN KESME CEZALARI İÇİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ DEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi (AYM), geçtiğimiz günlerde verdiği kararda, Basın İlan Kurumu’nun (BİK) Korkusuz gazetesine verdiği “resmi ilan ve reklamların kesilmesi” cezasını “ifade ve basın özgürlüğü ihlali” olarak değerlendirmiş ve “Bu şekilde maddi bir yaptırıma maruz kalma endişesinin kişiler üzerinde kesintiye uğratıcı bir etkisi vardır ve sonunda kişinin bu etki altında ileride düşünce açıklamalarından veya basın faaliyetlerini yapmaktan imtina etme riski bulunmaktadır” demişti.