Mizah Festivali’nde karikatür söyleşisi iptal edildi

İzmir Mizah Festivalinde hedef gösterilen karikatüristler Plantu ve Michel Kichka’nın katılacağı ‘Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah’ başlıklı söyleşi iptal edildi


İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ndeki ‘Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah’ başlıklı söyleşi AKP, MHP ve Vatan Partililerin hedef göstermesi üzerine iptal edildi.

Festival kapsamında 24 Aralık’ta yapılacak söyleşiye İslam karşıtı çizimleri olduğu iddia edilen karikatüristler Jean Plantu ile Michel Kichka’nın katılacak olmasına İzmir’de AKP’liler tarafından tepki gösterilmişti. Plantu ve Kichka’ya karşı sosyal medyada yürütülen ‘#İzmirdeCharlieHebdoyaHayır’ kampanyasının ardından program iptal edildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iptal kararına ilişkin “Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır” açıklamasınında bulundu.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir” denildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Uluslararası İzmir Mizah Festivali’ne Türk ve İslam karşıtı karikatüristlerin davet edildiği iddiasında bulunup, organizasyonun ilgili bölümünden vazgeçilmesini istemişti.