AİHM’den Demirtaş kararı: “Derhal serbest bırakılmalı”

AİHM, Selahattin Demirtaş’ın hukuki değil siyasi gerekçelerle tutuklandığı sonucuna varıp derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti


Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararını açıkladı. Mahkeme, Demirtaş’ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti. Kararda Demirtaş’ın serbest bırakılmamasının, hakkındaki hak ihlallerini ‘devamlılaştıracağı’na dikkat çekildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Demirtaş’ın hukuki değil, siyasi gerekçelerle tutuklu olduğu sonucuna varan AİHM, seçme ve seçilme hakkının ihlal edildiğine hükmetti. AİHM ayrıca, Demirtaş’ın bir parlamenter olarak ifade özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna da vardı.

Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 46’ncı maddesi gereği, Ankara’nın AİHM kararlarını yerine getirme yükümlülüğünü hatırlatarak, karar yerine getirilmediği sürece Demirtaş’ın haklarının ‘sürekli ihlal’ edilmiş sayılacağı uyarısında bulundu.

Karar gereği Ankara, Demirtaş’a 3 bin 500 euro maddi ve 25 bin euro da manevi tazminatın yanı sıra 31 bin 900 euro mahkeme masrafı ödeyecek.

DEMİRTAŞ: “FATURAYI BEN DEĞİL, 83 MİLYON YURTTAŞIMIZ ÖDÜYOR”

Kararın ardından Selahattin Demirtaş, yazılı açıklamada bulundu. 15 ay önce Strasbourg’da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire’de 17 farklı ülkenin yargıçları önünde yapılan açık duruşmada, AKP hükümeti ve kendisinin yasal temsilcilerinin tüm iddia, delil ve savunmalarını ortaya koyduğunu hatırlatan Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Dört yıldır hukuk dışı bir şekilde siyasi rehine olarak içeride tutulmama rağmen bu karar beni sevindirmemiş, mutlu etmemiştir. Aksine üzgünüm. Bu karardan dolayı gerçekten üzgünüm. Çünkü ortadan kaldırılan demokrasinin, yok edilen hukukun ve adaletin faturasını sadece ben ödemiyorum, 83 milyon yurttaşımız en ağır şekilde ödüyor.”

HDP’den yapılan açıklamada ise “AİHM Büyük Dairesi’nin kararıyla demokratik siyasete yönelik kumpas çökmüş, alınan siyasi kararlar hükümsüz hale gelmiştir. Demirtaş başta olmak üzere derhal rehin tutulan bütün siyasetçilerimiz serbest kalmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen MYK toplantısında AİHM kararına ilişkin, “İç hukuk yolları tüketilmeden bu kararı alıyorlar. Türkiye aleyhine hareket ediliyor. Kendi adamlarını koruyorlar. Bu karar bizi bağlamaz” dedi.